Categories

По контроверзното поставување на младиот поет Дарко Лешоски за претседател на УО на СВП, која предизвика жестоки полемики на социјалните мрежи, што резултираше со негово повлекување од доделената функција,...

Во рамките на на посетата на делегацијата од Европските зелени, предводена од копретседателот и европратеник Рајнхард Бутикофер (Reinhard Bütikofer),  во која се и членовите на Извршниот комитет на Зелените Орас...

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ изјави денеска дека се јасно утврдени, со јасни докази, сè поагресивните разузнавачки операции против Србија и српската амбасада во Скопје, во што...

По трагичниот инцидент во кој една граѓанка го загуби животот, откако беше прегазена од возило за достава на стока во сообраќајниот хаос, жителите на скопско Дебар Маало, здружени околу...

Велија Рамковски, бизнисмен и сопственик на некогашната телевизија „А1“ и весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е Ре“, како и на неколку други фирми и бизниси, денеска излезе од затворот...

  Во колумната објавена еден ден пред вчерашниот референдум во Валандово, авторот Перо Костадинов, потенцира дека некој сака на граѓаните да им „накалеми и инсталира рудник. Сакаа тоа да го...

Граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“ пред полноќ, во ноќта меѓу неделата и понеделникот, одржа прес-конференција на отворено, што ЦИВИЛ Медиа директно ја пренесуваше на својата Фејсбук страница, на која ги...

Граѓанскиот активист Роберт Марков од иницијативата „Спас за Валандово“ во изјавата за ЦИВИЛ Медиа тврди дека изостанувањето на очекуваната поддршка од пошироката јавност во Општина Валандово е последица на...

Конечните резултати од референдумот во Валандово се: 4,683 гласачи излегле на референдумот, односно 46,15% од 10,141 граѓанки и граѓани запишани во Избирачкиот список, според изјавата на претставничката од ОИК, дадена...