Categories

Лето 2017, горештините почнаа паралелно со жешките обвиненија и барања за притвор  од Специјалното јавно обвинителство за долгогодишните криминалци кои владееjа со земјава и подземјето, на денот од истекувањето...

Поминавме десет години во дијагностицирање на проблемите во здравството, од долговите на државните клиники, ужасната состојба на болниците пред распаѓање, најголема стапка на смртност на новороденчиња во регионот, дефицитарни...

Ако сакаме да добиеме функционални и транспарентни локални власти, кои ќе бидат контролирани од граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ треба да биде поразена и на локалните избори кон крајот на годинава. Впрочем,...

Додека ги чека автопатиштата од „5 милиони евра за километар“, Македонија остана заталкана на селските џадиња што водат во далечното минато… На фаќачите сеир им остана „утехата“ што ни...

Националистичка реторика, тензии и можни меѓуетнички и меѓуверски инциденти, тешки злоупотреби на општинските ресурси, политичка корупција, уцени, закани и притисоци врз гласачите, се само дел од долгата листа проблеми...

ДПМНЕ го прослави 27-от роденден… Веќе уморниот и десеткуван агитпроп апарат на Груевски продолжува да произведува здодевни и плитки говори за него. Роденденот на партијата, среде скапо платениот лажен...

Претходната власт вешто успеа во изминатите десетина години да не подели на „наши“, „ваши“ и „нивни“. И некако, логично е тоа што стотина ромски интелектуалци, активисти, НВО-а…, упатија отворено...

Не можам, а и нема зошто да го скријам задоволството по информацијата што беше ударна и на куртон-вестите (термин на прислужникот Латас), дека Советот на јавни обвинители го разреши...

Вчера, на југот на Македонија му се случи уште еден успешен референдум за (не)отворање на рудници на тоа поднебје. По референдумот во Гевгелија кога гевгеличан(к)и со 98% гласови се...