Categories

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, ги одложи плановите за напад врз американскиот пацифички остров Гуам. По разговорите со своите генерали, лидерот Ким најави дека малку подолго ќе го следи...

Шарлотсвил, САД, сè уште е во центарот на вниманието на американските и светските медиуми. CNN тукушто го објави и името на жртвата, 32-годишната Хедер Хејер, која настрада откако неонацист...

Кризата со мигранти предизвикува зголемен ризик од ропство во снабдувачките синџири на ЕУ, велат аналитичарите. Бизнисмените, потрошувачите и владите во државите членки на ЕУ, се повикуваат на поголема внимателност,...

Растргнат меѓу Брегзит и надворешната политика на Доналд Трамп, претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер, даде интервју за „Политико“, во кое ги изнесе и сопствените ставови за односот на...

Жените во Истанбул вчера маршираа за своето право да се облекуваат како  што сакаат, и на улица да излегуваат, облечени по сопствен избор, во кусо мини-здолниште или со шамија...

Денеска во Истанбул започна судењето на седумнаесетте уредници и новинари на опозицискиот весник „Џумхуријет“ кои беа уапсени во октомври минатата година, кога беше воведена вонредна состојба во Турција, по...