Categories

Кризата со мигранти предизвикува зголемен ризик од ропство во снабдувачките синџири на ЕУ, велат аналитичарите. Бизнисмените, потрошувачите и владите во државите членки на ЕУ, се повикуваат на поголема внимателност,...

Растргнат меѓу Брегзит и надворешната политика на Доналд Трамп, претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер, даде интервју за „Политико“, во кое ги изнесе и сопствените ставови за односот на...

Жените во Истанбул вчера маршираа за своето право да се облекуваат како  што сакаат, и на улица да излегуваат, облечени по сопствен избор, во кусо мини-здолниште или со шамија...

Денеска во Истанбул започна судењето на седумнаесетте уредници и новинари на опозицискиот весник „Џумхуријет“ кои беа уапсени во октомври минатата година, кога беше воведена вонредна состојба во Турција, по...

Косовската телевизија објави дека од експлозија на заостанати мини од воените судири во 1999, животот го загубиле 177, а повредени се најмалку 500 косовски граѓани. Од компанијата којашто го...

Една милијарда евра за поддршка на проекти од Европската унија (за информатичка и нано технологија) побарал францускиот претседател, Емануел Макрон од германската канцеларка, Ангела Меркел. Двајцата државници денеска во...

Продолжуваат провокациите на Северна Кореја, која лансирала уште една балистичка ракета. Според јужнокорејската војска, ракетата минала над илјада километри пред да падне во Јапонското Море. Веднаш потоа, потврда за...