Categories

Обединетите нации објавија извештај за мигрантската ситуација во светот на крајот од минатата година, во којшто се наведува дека бројот на присилно раселените лица достигнал рекордни 65,6 милиони, пишува...

По 40 години членство и една година откако гласачите на референдум се определија за напуштање на европското семејство, Европската унија и Велика Британија ги започнаа историските преговори за излез на...

Едно лице загина, а десетина се повредени кога возило прегази пешаци во близина на џамија во северен Лондон. Полиција го истражува случајот како потенцијален терористички напад. 

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за нова мандатарка ја предложи Ана Брнабиќ, досегашна министерка за јавна управа и локална самоуправа. Тој изјави дека Брнабиќ го известила оти може да...

Турските власти го уапсиле претседателот на турската канцеларија на „Амнести интернешнел“ (Amnesty International), Танер Килич поради наводни врски со мрежата на Фетулах Ѓулен, кого Турција го обвинува за организирање...

Според резултатите од претседателските избори во Франција што се одржаа во неделата на 23 април, во вториот круг влегуваат центристот Емануел Макрон и претседателката на партијата на екстремната десница...

Со резултатите на референдумот, се оствари замислата на  Реџеп Тајип Ердоган, претседателот да добие поголеми овластувања со кои речиси апсолутно ќе може да владее со Турција, предизвика големи реакции,...

Вчера, во главниот град на Унгарија, десетици илјади граѓани протестираа против политиките на Владата на Виктор Орбан, за ограничување на академската слобода и против негативната кампања кон граѓанските здруженија.

Спорната одлука на претседателот Доналд Трамп за забрана на влез во САД на граѓани од претежно муслимански земји повторно е стопирана, овој пат на неопределено време.