Categories

Благодарение на притисокот од многу организации од целиот свет, Кемал Ордек, една од основачите на здружението „Црвениот Чадор“, конечно успеа да се избори за процесирање на својот случај. Ордек...

Колумбиската промарксистичка бунтовничка група – ФАРК, во вторникот потврди дека ќе го исполни крајниот рок поставен до 1 март за да започне со разоружувањето. Минатата година, колумбиската влада успеа...

На вчерашната прес-конференција на Американската вселенска агенција (НАСА), неколку научници од Институтот за технологија во Калифорнија, кои работат за Агенцијата, потврдија дека откриле седум егзопланети, кои орбитираат околу ѕвездата...

Демонстранти предводени од опозициската Демократска партија, петти ден протестираат пред канцеларијата на премиерот Еди Рама, барајќи негова оставка, како и формирање влада која ќе гарантира фер, демократски и слободни...

„Идејата е да се мобилизираат жените, вклучувајќи ги и транс-жените, и сите оние што ги поддржуваат, во меѓународен ден на борба – марширајќи, блокирајќи патишта, мостови и плоштади, воздржувајќи се...

Претседателот на САД, Доналд Трамп, одржа маратонска самостојна прес-конференција, која траеше 80 минути. Ваквата постапка ја оправда преку напад на американските медиуми, обвинувајќи ги дека шират невистини и манипулации...

Претседателката на Асоцијацијата на американските универзитети Мери Сју Колеман напиша отворено писмо до претседателот Доналд Трамп, кое со потписи го поддржаа 48 претседатели на американски универзитети, меѓу кои се...

Конференција за безбедност од денеска до недела ќе се одржи во Минхен, Германија. Доналд Трамп, Брегзит, НАТО и Европската унија, се очекува да бидат најважните теми околу кои ќе...