Categories

Денеска започнува дводневниот самит на министрите за надворешни работи од групата на 20-те најразвиени економии (Г-20) во Бон. Фокусот на средбата ќе биде ставен на глобалниот економски развој. 

Повеќе од 180.000 жители кои живеат долж браната Оровил во Калифорнија, беа принудени итно да се евакуираат откако американските власти информираа дека постои можност да попуштаат пукнатините кои се...

Американскиот Федерален апелациски суд во Сан Франциско ја задржа привремената суспензија на наредбата на претседателот Доналд Трамп, со која тој забрани влез на граѓани од седум исламски земји, на...

Седум месеци по британскиот референдум, вечерва, Долниот дом на британскиот парламент, ќе се изјасни за излегувањето на Велика Британија од Европската унија, за потоа, Брегзит да оди на гласање и...

Авионот со најдолгиот комерцијален лет во светот успешно слета на аеродромот во Оукленд. Летот од Катар до Нов Зеланд, на релација од 14.535 километри, траеше 16 часа, а патниците...

Петмина повредени и шеесет приведени демонстранти е билансот од вчерашните демонстрации во Романија кои се оценети како најмасовни протести по падот на комунизмот во 1989 година.

Кадровски промени меѓу американските дипломати во државите на на Западен Балкан може да се очекуваат на крајот на оваа или почетокот на идната година, пишува порталот European Western Balkans.