Categories

Десетици илјади луѓе вчера маршираа низ романската престолнина и во други градови, како протест против предлогот на Владата да се помилуваат стотици затвореници, меѓу кои и поранешни политичари, осудени...

Претставниците на иницијативата „Калегзит“, добија дозвола за собирање на 600.000 потписи за отцепување на сојузната државата Калифорнија, од Соединетите Американски Држави. Дозволата ја потпиша калифорнискиот државен секретар Алекс Падиља....

Холандската министерката за меѓународна соработка и развој Лилиан Плоумент, најави основање на Меѓународен фонд за абортус, што ќе финансира проекти кои ќе овозможат пристап до едукацијата во оваа сфера,...

Резолуција со која се предлага САД да ги напуштат Обединетите нации, побараа републиканците во Претставничкиот дом. Резолуцијата ја предложил Мајк Роџерс, и со неа се бара целосно повлекување на...

Ден по инагуарацијата на новиот американски претседател Доналд Трамп, на улиците во повеќе земји во Соединетите Американски Држави, протестираа повеќе од два милиона Американци. Главниот „Марш на жените“ се...

Грчкиот морнарички офицер Димитрис Стаматис го тужи експремиерот Јоргос Папандреу, поранешен лидер на грчките социјалисти и претседател на Социјалитичката интернационала, за предавство, изборна измама и ширење невистини и бара...

„Недозволиво е бегалците да бидат оставени надвор, на студено време, да преживуваат низ најлошиот зимски период без покрив над глава. Треба да се најде решение денеска, не утре, не...