Categories

„Од разбирање до одбрана“ е проект кој ќе придонесе кон разбирањето и заштита на слободата на изразување, и слободата на медиумите во Република Македонија, а кој ЦИВИЛ – Центар...

Барањето за дебата во Европскиот парламент, закажана за денеска, за инцидентите што се случија на референдумот за независност во Каталонија, е на предлог на Левите партии и Групата на...

На денешното одбележување на Денот на германското едниство во хотелот Александар Палас, германскиот амбасадор Томас Герберих истакна дека и покрај влегувањето на десноконзервативната партија АФД во германскиот Бундестаг, Германија...

Серијалот од шест стории, посветен на скандалот со бебињата на Клиниката за гинекологија, чиј автор е новинарката Ирена Мулачка од неделникот „Фокус“, ја доби првата награда за најдобра новинарска...

„Овие избори имаат висока политичка цел и ќе покажат каква ќе биде перспективата на Македонија. Ќе определат дали ќе има и предвремени парламентарни избори“, рече политичкиот аналитичар, Сашо Орданоски,...

Премиерот Зоран Заев вчера во Њујорк се сретна со еврокомесарот Јоханес Хан и беше еден од присутните на заедничката вечера ја организираше Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ,...

Владата на вчерашната седница одлучи Народниот правобранител Иџет Мемети, да биде набљудувач во Управниот одбор на Европската агенција за фундаментални права, а за заменик-набљудувач ја назначи Уранија Пировска, извршна...