Categories

Уапсени се екс-началниците Горан Грујевски и Никола Бошковски, вечерва во Солун, објави ТВ24, потпирајќи се на неофицијални извори. Екс-началниците беа во бегство повеќе од месец дена, а обвинети се...

Специјалното јавно обвинителство на Судот му предаде Це-де со снимен телефонски разговор меѓу Сашо Мијалков, поранешен директор на Управата за безбедност и контраразузнавање и Гордана Јанкуловска, ексминистерка за внатрешни...

пишува: Сашо Орданоски Денеска би сакал да ја искористам мојава дневна колумна за прашање кое има лична природа, но за кое, се надевам, има и одредени општествени димензии поголеми од...

Основното јавно обвинителство Скопје побарало „податоци и документација“ од институции во врска со кривичната пријава што неодамна против претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, ја поднесе Советот за утврдување на факти,...

пишува: Сашо Орданоски Колку јас што се разбирам во приказната за враќањето на правната држава во Македонија, постојат силни индиции дека некогашниот претседател на скопскиот Кривичен суд Владимир Панчевски...

„Вчерашното, условно кажано, влегување на Специјалното јавно обвинителство во ‘сваровски’ Судот, донесе една нова, квалитативна промена. За првпат, СЈО со обвинители влезе директно да истражува судии, што цело време...

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, со истражители од МВР, изврши претрес во канцеларијата на судијата Владимир Панчевски, против кого, како што изјави Јанева, СЈО води предистражна постапка поради злоупотреби...