Categories

ШРИ ЛАНКА 15 осомничени терористи убиени во полициска рација

Најмалку 15 лица загинаа, а двајца или повеќе осомничени терористи се во бегство по престрелката меѓу полицијата и наводни милитанти во источна Шри Ланка.

Нападите дојдоа по нападите на Велигденската недела, во кои загинаа 253 луѓе, вклучувајќи и многу обожаватели кои присуствуваа на Велигденските масовни служби. Од 15 лица пронајдени мртви во куќата по нападот, шестмина се осомничени терористи, а девет се цивили, вклучително и шест деца.

На Велигден во неделата, Шри Ланка беше потресена од серија бомбашки напади во кои загинаа повеќе од 300 луѓе во цркви и хотели со највисоки хотели. Тоа е најсмртоното насилство во земјата од крајот на граѓанската војна пред една деценија. Се верува дека повеќето од жртвите се Шри Ланканци, меѓутоа, најмалку 31 странец се меѓу загинатите.

Print Friendly, PDF & Email