fbpx
Марш на Вашингтон - руски фашисти во Москва, 12 јуни 2024 (скриншот од видео)
Гордана Јанкулоска, 2007 (фото извор: Wikimedia Commons)

А плата може од Северна, нели?

ДИЈАНА ТАХИРИ Лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ, Левица и ДУИ е секако на највисокото можно ниво, не само кога се избра новиот претседател на Собранието, Албанец. Едните поради насилниот упад во собранието...

Read more

Дајте им крилја на децата, не знамиња!

Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)

КОРНЕЛИЈА КОНЕСКА Младите треба да бидат синоним на прогресивност, револуционерност, пркос, отпор кон системот... Ова со знамињата е толку ретроградно што е просто тажно... А вие, возрасните што се воодушевувате...

Read more

Силјановска-Давкова и Ванковска, двете лица на монетата за поткусурување на Груевски

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

ДРАГАН МИШЕВ Следејќи ги слоганите на кампањите на политичките партии кои стојат зад кандидатурите на Силјановска - Давкова и Ванковска во трката за претседател на Република Северна Македонија, во кои...

Read more

Данела не е крива!?

ЏАБИР ДЕРАЛА Кратко и јасно. - Не е Данела крива. Криви сме ние, ми велат пријателите. - Не, криви сте ВИЕ! И Данела, сосе оние што ја предложија, ја поддржаа...

Read more

На гладно срце химна не се пее

ДРАГАН МИШЕВ Во основните училишта во скопските општини Аеродром и Гази Баба (со тенденција да се прошири и на други „вмровски“ општини, по „диктат“ на “шпицниот градоначалник“), основците, построени во...

Read more
Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER