fbpx
PENTAX DIGITAL CAMERA

(ИЗБОР) Албански медиуми: Дерипаска „тендерисувал“ во Албанија, повеќето од условите на Курти за Заедницата се прифатливи

Рускиот олигарх Олег Дерипаска и тендерите во Албанија како нитка во аферата „Мекгонигал“, формирањето на Заедницата на српски општини во Косово се дел од темите во изборот на редакцијата на...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Опозицијата бара интерпелација на Рама, Албанците платиле над 43 милиони евра за влез со сплав во Велика Британија, Курти и порача на Србија прво да направат Заедница дома

Во Албанија не стивнува интересот за аферата „Мекгонигал“ и евентуалната поврзаност со Рама, како и мигрантите кои со сплавови влегуваат во Британија а притоа плаќаат големи суми. Ова е само...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Британската влада не поддржува српска енклава во Косово, САД гарантираат дека ниту еден договор нема да го загрози суверенитетот

Договорот помеѓу Косово и Србија е и понатаму жешка тема во албанските медиуми во Косово, во Албанија од денеска стапува на сила новата судска карта - пет Апелациони судови се...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Демонтирани 155 камери низ Тирана, уапсени 37 лица за незаконско поставување камери, во амбасадата на САД во Приштина денеска дискусија за Заедницата

Албанските медиуми известуваат дека во рамки  на операцијата „Фијет“ („Нитки“), во Тирана се демонтирани 155 камери , а уапсени се 37 лица што ги поставиле камерите спротивно од законите, во...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Во Албанија 300 полицајци под истрага, 10 прашалници за досието „Мекгонигал“, Курти се справува со грешките на претходниците

Во Албанија во текот на изминатата година се уапсени 168 полицајци, а за 300 обвинителството отворило истраги, аферата Мекгонигал под лупата на аналитичарите, Курти со тешка задача – да ги...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Истрага од албанските власти за аферата Мекгонигал, ФЕС со Нацрт-статут за Заедницата на српските општини во Косово

Аферата „Мекгонигал“ во Албанија зема нови димензии во фокусот на медиумите во Албанија, а во Косово на прво место е формирањето на Заедницата на општини со српско мнозинство, односно, предлог...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Рама негира поврзаност со аферата, бизнисот бил уште од времето на Бериша, на повидок спроведување на сите точки од договорите за Србија и Косово

Во Албанија продолжува медиумскиот интерес за наводната афера, односно поврзаност на Еди Рама со уапсениот поранешен шеф на контраразузнавање на ФБИ, а на виделина излегоа документи дека Мекгонигал водел бизнис...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Малолетни имигранти Албанци исчезнати во Британија, која е поврзаноста со уапсениот функционер на ФБИ со Рама

Сагата со албанските емигранти во Велика Британија продолжува, а денешниот фокус на медиумите во Албанија е исчезнувањето на околу 200 малолетни имигранти Албанци во Британија, како и апсењето на поранешен...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Албанија рамо до рамо со Косово за територијалниот интегритет, Курти не се справува добро со односите со САД, моделот „две Германии“ е добро решение за договор

И денес албанските медиуми во регионот се задржуваат на темата Српско- Косовски договор, албанскиот претседател Бајрам Бегај вели дека го поддржува зачувувањето на неповредливост и територијален интегритет, поранешниот амбасадор на...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Блокади од обилните снежни врнежи во Албанија, косовската полиција со истрага за натписот „Вагнер“ во Митровица

Во албанските медиуми денеска преовладуваат вести за  блокадата на цели општини и патишта во северниот дел од Албанија, а во Косово фокусот е на српско-косовскиот договор. Во продолжение е изборот...

Read more
Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER