fbpx
Фото: МИА архива
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè

Бојмацалиев: Досега се издадени 1.3 милиони пасоши, до крајот на август издавањето на документите ќе заврши

„Досега се издадени 1.3 милиони пасоши. Со ресурсите со кои располага МВР јас сум оптимист дека до крајот на август може да заврши издавањето на документите. Кога станува збор за...

Read more

Битиќи: Носиме големи енергетски инвеститори пред очите на јавноста, а не преку тајни состаноци во кафани

Фатмир Битиќи, Фото:Влада.мк

„За прв пат се случува една влада да води разговори за инвестиции во енергетиката на институционален начин, наспроти било која друга влада до 2017 година, која што разговорите ги водела...

Read more

Ордaноски: Ако Мицкоски не биде мандатар за следната влада тој е следното утро политички мртов

„Судирот во Алијанса е стар и тој судир е можеби околу едно принципиелно прашање на кое доаѓаат сите помали партии кои треба да одлучат дали да влезат во поголемите коалиции...

Read more

Лукаревска: По изборите СДСМ ќе формира Влада предводена од Ковачевски

Сања Лукаревска на денешната трибина „Резултати што прават разлика, на тема инфраструктура што се одржа во Битола.

„По овие избори, СДСМ ќе формира влада на чело со претседателот Димитар Ковачевски и силно ќе го продолжиме европскиот пат кон 2030-та, кога Македонија ќе стане полноправна членка на ЕУ....

Read more

Сулејманов: Оваа година имаме значајни парламентарни избори кои треба да донесат промени во ромската политичка сцена

Кемал Сулејманов, национален лидер на граѓанското политичко движење движење Аваја на настанот „Добро за Ромите, добро за Северна Македонија“.

„Моето семејство потекнува од струмичкото село Баница коешто во Втората светска војна било принудено да се пресели во градот Струмица. Уште од мали нозе јас се борев за зачувување на...

Read more

Халити од ромската фондација за Европа: Ние Ромите мораме да одиме напред и да градиме широки коалиции за промени за подобро утре

Менсур Халити, основач на Фондацијата Ромите за демократија на настанот „Добро за Ромите, добро за Северна Македонија“.

„Најлесно е да ја обвиниме ЕУ и националните влади за нашата состојба. Од друга страна, најлесно би било на нас и на државата да се осудуваме меѓусебно за нашата состојба....

Read more

Ковачевски: После 9-ти мај ќе прогласиме победа на европската коалиција ќе формирараме европска влада со која што Северна Македонија ќе стане земја членка на ЕУ

„Апсолутно дека останувам на тоа и потврдата доаѓа што на првото интервју во јануари пред 2 години кажав дека ќе бидам премиер 12 години, тоа значи уште уште 10, меѓутоа...

Read more

Орданоски: Сите забораваат да кажат дека на анкетите огромен број луѓе молчат и не кажуваат став, тие ќе одлучуваат

„Рејтинзите на кои сите се повикуваат, на кои ВМРО-ДПМНЕ стои повисоко, сите забораваат да кажат дека таму има огромен процент на луѓе кои молчат. Овие рејтинзи се на малку повеќе...

Read more

Што е култура (2)

Фото: Окно.мк

НИКОЛА ГЕЛЕВСКИ/Окно Ние веќе немаме корени, имаме антени. Токму нашата одвоеност, не само од природата туку и од културата како безшевна, жива заедница, нè поттикнува да ги бараме корените. Навистина...

Read more

Што е култура (1)

Фото: Окно.мк

НИКОЛА ГЕЛЕВСКИ/Окно Пред дваесетина години интензивно читав теориски книги за културата и културните политики. Тогаш и преку невладиниот сектор, мала група луѓе околу здружението Контрапункт и културниот центар Точка, се...

Read more
Page 1 of 20 1 2 20

CIVIL MEDIA NEWSLETTER