fbpx
Џабир Дерала

Извештај од ЕК за Северна Македонија , седница на ДКСК, има ли внатрешен „контраудар“ во СДСМ, „Изборен рапорт“ на ЦИВИЛ

 УТРИНСКИ КОЛУМНИ Б.Ц., без сомневање, во последните 4-5 години прави сѐ што е во негова моќ да го дезавуира владеењето на Заев: тој не беше негов омилен кандидат ни кога...

Read more

ДЗС и Шведскиот завод за статистика ќе презентираат заеднички проект, ОДИХР со прес за изборите, во Стразбур ќе се презентираат напредоците на реформите во Западен Балкан

УТРИНСКИ КОЛУМНИ  Главното прашање, се разбира, е околу причините за значителното потфрлање на СДСМ во првиот изборен круг, бидејќи се испостави дека „на Мицкоски – сепак – може да му...

Read more

Фер, демократски и слободни избори со многу позитивна енергија, прес на ОДИХР, извештај од изборниот мониторинг на ЦИВИЛ

Photo by Nuno Marques on Unsplash

УТРИНСКИ КОЛУМНИ Изборите, генерално, се одржаа во демократска атмосфера – опозициската ВМРО-ДПМНЕ вели дека гласањето било „со многу позитивна енергија“, власта дека сме имале „фер, слободни и демократски избори“ –...

Read more

На полноќ завршува изборната кампања, во недела гласачите ќе одлучат за кого да НЕ гласаат, Извештајот од долгорочниот изборен мониторинг на ЦИВИЛ денес во 12:30

Photo by: Christina @ wocintechchat on Unsplash

 УТРИНСКИ КОЛУМНИ Изборно решавачкиот број повторно се сведува на пар стотици илјади гласачи кои, по правило, би требало да имаат порационален, отколку поемотивен пристап при своето гласање. И тоа кај...

Read more

Уште два дена до изборниот молк, во недела историјата, сепак, ќе ни чукне на врата, „Изборен рапорт”на ЦИВИЛ #16

digital learning

УТРИНСКИ КОЛУМНИ „ Веста што вчера пристигна од Софија е фрапантна по многу нешта: тамошната изборна комисија утврдила дури 24 валидни кандидати за претседателските избори во Бугарија, за уште еден...

Read more

Уште три дена предизборна кампања, здодевни како да сме Швајцарија, а не сме, „Изборен рапорт”на ЦИВИЛ #15

Photo by Filip Mishevski on Unsplash

УТРИНСКИ КОЛУМНИ „ Најоригинален излезе охриѓанецот кој истураше „вегета“ во студиото на ТВ24 и кандидатот на Интегра кој во „Утрински брифинг“ на прашањето зошто струмичани би го гласале, искрено одговори:...

Read more

Обединети во омразата во новата иднина, уште четири дена предизборна кампања,„Изборен рапорт”на ЦИВИЛ #14

Photo by Nuno Marques on Unsplash

УТРИНСКИ КОЛУМНИ „ Она што ги обединува е омразата кон Заев. Повеќе одошто се мразат меѓу себе. Ни МАНУ не успеа да ги обедини како што треба, иако многу електро-инженерски...

Read more

Честит 11 октомври, празнична изборна кампања на една недела пред избори, „Изборен рапорт”на ЦИВИЛ #13

Photo by: Ken Suarez bu Unsplash

ЦИВИЛ на граѓаните и граѓанките на Република Северна Македонија им го честита 11 октомври, Денот на народното востание ВАЖНИ НАЈАВИ И АКТИВНОСТИ НА ЦИВИЛ ИЗБОРЕН РАПОРТ: „Изборен рапорт“ #13, ЦИВИЛ ќе го емитува...

Read more

Дождот не ја сопира предизборната кампања, „Изборен рапорт”на ЦИВИЛ #12, нова епизода на „Кратки нозе“, ќе се гушкаме со Србите, Албанците и Грците

Photo by RetroSupply on Unsplash

УТРИНСКИ КОЛУМНИ „ Некако вообичаено, изјавата на госпожа Ангела Меркел на Брдо кај Крањ треба да се земе како најверодостојно толкување на проблемот на ЕУ и на Западниот Балкан со...

Read more

ДИК организира симулација на гласањето, не им е лесно на политичарите, најави за изборните активности, „Изборен рапорт”на ЦИВИЛ #11

digital learning

УТРИНСКИ КОЛУМНИ „Зошто избраните и именуваните лица на високи функции во државата не ги извршуваат работите за кои се поставени на соодветните позиции? Мислам дека е ова прашање кое треба...

Read more
Page 1 of 4 1 2 4

CIVILMEDIA NEWSLETTER