Categories

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 38. седница. Во Парламентот ќе заседаваат и 13 комисии.

Прочитај повеќе...

Пратениците денеска на продолжението на 11. седница ги донесоа измените на Законот за заштита од пушење, во скратена постапка. За Законот гласаа 41 пратеник, 14 беа против, а еден...

Прочитај повеќе...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев  заедно со министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, Аднан Ќахил и советникот за економија и финансии, Фатмир Бесими  одржаа работен...

Прочитај повеќе...

Владата на Република Македонија на синоќешната 58. седница реши да  биде раскинат договорот за концесија за експлоатација на минерална суровина, бакар, злато и сребро, на локалитетот „Казандол“, кој ги опфаќа општините...

Прочитај повеќе...

Владин економски тим денеска ќе има состанок со претставници на компании – членки на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК)  за предизвиците во економијата за малите и средни...

Прочитај повеќе...

Парламентарните избори што ќе се одржат в недела во Куба не наликуваат на ниту едни избори во регионот. Нема рекламни спотови. Нема предизборни митинзи. Нема кандидати под партиски слогани...

Прочитај повеќе...

Согласно податоците за бруто домашниот производ (БДП) за изминатата година од Државниот завод за статистика на Република Македонија, може да се заклучи дека со имплементација на реформските политики, економијата...

Прочитај повеќе...

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска ќе има работна средба со компаниите-членки на Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗМ).

Прочитај повеќе...

Во Охрид денеска ќе се одржат две јавни расправи за предложените измени и дополнувања на законите за туристичка дејност, за угостителска дејност и за такса за привремен престој, како...

Прочитај повеќе...

Еврокомесарката за дигитална економија Марија Габриел во вторник на конференција на европските народни партии (ЕНП) ќе го презентира својот план за намалување на цените на роамингот во земјите на...

Прочитај повеќе...
image_pdfimage_print