ЕКОНОМИЈА

Анѓушев и Тевдовски оптимисти дека ќе се реализираат капиталните инвестиции

Потребно е да се најде компромис помеѓу доброто управување со јавните финасии од една страна, и пуштањето на финасиските текови во оптек и заживување на економијата во делот на капиталните...

Read more

Домашните инвестиции охрабруваат и ја движат економијата напред

Домашните инвестиции охрабруваат и ја движат економијата напред, оценил премиерот Зоран Заев, при вчерашната заедничка посета со вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев на компанијата „Подгорка“ во Струга. Владината прес-служба...

Read more

Водич за мудро управување со парите

Народната банка на Република Македонија објави публикација „Паметно управување со парите – водич за личните финансии“, наменета за пошироката јавност, со цел на едноставен начин да ѝ ги доближи основните...

Read more

Виенски економски форум во Софија

Денеска во Софија се одржува Виенскиот економски форум на кој ќе учествуваат премиерите на земјите од Западен Балкан и претставници на економски институции, кои ќе разговараат за актуелни економски теми...

Read more

МТСП и ФИТР ќе претстават можности за брзорастечки бизнис за млади

Министерството за труд и социјална политика (мтсп) и Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) денеска организираат настан „Можности за развој на брзорастечки бизнис за млади“.  Ќе бидат претставени компании...

Read more
Page 22 of 29 1 21 22 23 29

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН

us-embassy