fbpx
Милорад Додик
epa09691384 Former Ukrainian president Petro Poroshenko attends a court hearing in the Pechersky district court on suspicion of treason and financing of terrorism, in Kiev, Ukraine, 17 January 2022. Poroshenko was summoned on 17 January 2022 to the Pechersky District Court for choosing of restraint with incrimination him the high treason and attempted looting of national values.  Poroshenko was arrested upon entry into Ukrainian territory, as instructed by the Ukrainian Prosecutor-General.  EPA-EFE/OLEG PETRASYUK
претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен има план...
epa09456826 Investigators at the scene following a fire at a hospital for Covid-19 patients in Tetovo, Republic of North Macedonia, 09 September 2021. At least fourteen deaths have been reported by the Ministry of Health when a fire, thought to have been triggered by oxygen cylinders that provide oxygen to patients with a more severe clinical case of Covid-19, broke out at the hospital.  EPA-EFE/Georgi Licovski

ФОРУМ

Беса Арифи -Перспективи 2021: Реформите во правосудството како врвен приоритет во следната година

Универзитетската професорка Беса Арифи за „Перспективи 2021“ дава свој поглед на тоа како се одвиваа општествено политичките настани во изминатата година, и за тоа што би требало да биде приоритет...

Read more

Венко Филипче на Перспективи 2021: Ќе продолжиме со системот на инвестиции и во луѓето и во инфраструктурата

„Мислам дека е добро што имаме една ваква тема, за којашто барем ние овде во здравствениот сектор можеме конечно да почнеме да зборуваме и за некои други планови и програми...

Read more

Марјан Забрчанец за „Перспективи 2021“: За жал, 2021 ќе биде година на Ковид, но и на попис, локални избори и на македонскиот јазик

Марјан Забрчанец, национален координатор за стратегиски комуникации и спроведување на комуникациската стратегија во Владата на Република Северна Македонија, за Перспективи 2021, во организација на ЦИВИЛ. https://www.youtube.com/watch?v=iNv1eV2157I&feature=youtu.be „Ние сме на прагот...

Read more

Брегу: Внатрешните политики на Албанија се пречка за членство на земјата во ЕУ

ЦИВИЛ разговараше со универзитетскиот професор во Тирана, Зилифтар Брегу, за состојбите во Република Албанија, ЕУ интеграциите на двете соседни земји, перспективите за 2021 година,  евентуалните политички влијанија од големите светски...

Read more

Петровска: Младите внимаваат што ќе кажат, се плашат да не ги етикетираат

Медиумите многу малку обработуваат теми кои ги засегаат младите, освен кога се носи некој закон за млади, вели Ангела Петровска, новинарка на ЦИВИЛ Медиа, на панел дискусијата „Млади, перспективи...“, во...

Read more

Ефремов: Младите немаат можност да му се спротивстават на системот кој ги дискриминира

Борјан Ефремов, претседателот на Универзитетското студентско собрание на УКИМ, на панел дискусијата „Млади, перспективи…“ во организација на ЦИВИЛ, истакна дека младите и во нормални услови се соочуваа со проблеми, особено...

Read more

Спировска: Кризата со пандемијата ги извади на површина сите недостатоци со кои се соочуваа(т) младите

Стефани Спировска од Младински образовен форум на панел дискусијата „Млади, перспективи…“ во организација на ЦИВИЛ, нагласи дека едно е да се зборува за младите во Европа, а друго е да...

Read more

Венко Филипче за „Перспективи 2021“: Борбата против Ковид-19 продолжува, но претстојат и многу други проекти во здравството

Излагање на Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, за Конференцијата „Перспективи 2021“, редовен годишен настан на ЦИВИЛ, овојпат, како дел од проектот „Европа е наш дом“, финансиран од Министерството за...

Read more
Page 85 of 122 1 84 85 86 122

CIVILMEDIA NEWSLETTER