fbpx
Милорад Додик
epa09691384 Former Ukrainian president Petro Poroshenko attends a court hearing in the Pechersky district court on suspicion of treason and financing of terrorism, in Kiev, Ukraine, 17 January 2022. Poroshenko was summoned on 17 January 2022 to the Pechersky District Court for choosing of restraint with incrimination him the high treason and attempted looting of national values.  Poroshenko was arrested upon entry into Ukrainian territory, as instructed by the Ukrainian Prosecutor-General.  EPA-EFE/OLEG PETRASYUK
претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен има план...
epa09456826 Investigators at the scene following a fire at a hospital for Covid-19 patients in Tetovo, Republic of North Macedonia, 09 September 2021. At least fourteen deaths have been reported by the Ministry of Health when a fire, thought to have been triggered by oxygen cylinders that provide oxygen to patients with a more severe clinical case of Covid-19, broke out at the hospital.  EPA-EFE/Georgi Licovski

ФОРУМ

Арта Точи за „Перспективи 2021“: Моите очекувања во политиката не се исполнија

На конференцијата на ЦИВИЛ „Перспективи 2021, Арта Точи, порнешна политичарка и универзитетска професорка, ретроспективно зборуваше за искуствата во политиката и нејзиното излегување од неа. https://youtu.be/j2tLu9DDoMI?t=4187 „Минатата година беше клучна за мене...

Read more

Војо Маневски за „Перспективи 2021“: Очекувам преиспитување на економскиот модел, скенирање на состојбата на нашата економија

На конференцијата на ЦИВИЛ „Перспективи 2021, новинарот Војо Маневски, ТВ Ирис, зборуваше за економските, но и медиумските перспективи за 2021 година, како и очекуваните реформи во повеќе сфери од нашето политичко...

Read more

Оливер Дерковски во „Перспективи 2021“: Почетокот на 2021 ДИК останува без сегашниот состав на Комисијата

На конференцијата на ЦИВИЛ „Перспективи 2021, претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, за почетокот на новата 2021 година предупреди дека мора брзо да се работи на составување нов состав...

Read more

Беса Арифи за „Перспективи 2021“: Во 2021 приоритет треба да биде правдата и правосудството

Универзитетската професорка Беса Арифи  за Перспективи  2021, со свое гледање за трендовите и препораките што таа мисли дека би можеле да бидат во следната година. https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR38OIu-wGu7KmSsnGp2MEbv4Lbo7HW_hSJKf5MdsPFDyfkoN1jBtdDyfqg&v=j2tLu9DDoMI&feature=youtu.be - Бевме дел од...

Read more

Зоран Иванов за „Перспективи 2021“: Новинарите мора да ја зборуваат само вистината, оти вистината е инвестиција

„Ме загрижува како се однесуваат медиумите, најдобар индикатор се факултетите по новинарство каде што речиси нема студенти. Тоа се должи пред сè на тоа дека медиумите долго време беа под...

Read more

Александар Кржаловски за „Перспективи 2021“: Предизвик за граѓанскиот сектор во годинава што следува е придонесот кон европските вредности, без европска поддршка

На конференцијата на ЦИВИЛ „Перспективи 2021, Александар Кржаловски, МЦМС зборуваше  за перспективите на граѓанскиот сектор во 2021 година, нивниот развој и фокус, кој повторно ќе биде во контекст на пандемијата...

Read more

Арбен Таравари за „Перспективи 2021“: Лажните вести ќе се намалат ако челниците на државата први ја примаат вакцината против Ковид-19

д-р Арбен Таравари, градоначалник на Гостивар

ЦИВИЛ има значајна улога во изградбата на демократски капацитети во нашата држава. Оваа година ја одбележа пандемијатаа која направи голем здравствен и економски проблем, не само кај нас туку во...

Read more

Катерина Колозова за „Перспективи 2021“: Пандемијата покажа дека можеме да бидеме продуктивни како општества ако ги искористуваме максимално технолошките алатки

На конференцијата на ЦИВИЛ „Перспективи 2021, Катерина Колозова, универзитетска професорка се осврна на перспективите во однос на дигитализацијата и максималното искористување на технолошките алатки во што интезивно треба наредната година...

Read more

Билјана Ивановска за „Перспективи 2021“: Бескомпромисна борба против системската корупција

„Ќе продолжиме по трнливиот пат по кој тргнавме во 2019 година, бидејќи корупцијата стана начин на живеење, таа е навлезена во сите пори во општеството, истакна Билјана Ивановска од ДКСК...

Read more
Page 86 of 122 1 85 86 87 122

CIVILMEDIA NEWSLETTER