fbpx
Село Боснек (23 ноември 2021) При тежък пътен инцидент с автобус загинаха 46 човека. Произшествието е станало на магистрала "Струма" малко след 2.00 ч. тази нощ, близо до село Боснек. Жертвите са чужди граждани, а автобусът е пътувал в посока към Република Северна Македония. Седем души са спасени и са откарани в "Пирогов".  
Пресфото - БТА снимка: Минко Чернев (ЕД)
Photo by Matthew Henry on Unsplash

ФОРУМ

Манчевски: Главната борба против корупцијата е транспарентноста

ЦИВИЛ Медиа разговараше со министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, на тема како во борбата против корупција во администрација, особено во изборниот процес и што можат да направат...

Read more

Николовска: Нашата цел е да ја надминеме системската корупција

ЦИВИЛ Медиа разговараше со претседателката на Државната комисија за спречување корупција и судир на интереси, Катица Николовска, на тема политичко финансирање, политичка корупција, активностите на ДКСК во предизборниот период... https://www.youtube.com/watch?v=3N6qOscJIgs&feature=youtu.be...

Read more

Стеријовска: На театарот му се потребни институционална поддршка и алтернативни пристапи во време на Ковид-19

Иако животот се обидува да се врати во нормала, сепак присуството на пандемијата со Ковид-19, секојдневно не предупредува дека уште долго време ќе бараме алтернативи како да живееме со него,...

Read more

Богојески: Денешното ВМРО-ДПМНЕ што цел ден колне и пцуе на Фејсбук не може да каже дека е десница

„Направивме една платформа во која нашето искуство во политиката, нашите веќе воспоставени канали со вас, граѓанското општество, меѓународни организации, медиумски канали и така натаму, да успееме да извадиме, од тој...

Read more

Шкријељ: Најостро ќе реагираме ако најранливите граѓани се злоупотребат за изборите

Заменик-министерката за труд и социјална политика, Санела Шкријељ во интервју за ЦИВИЛ Медиа зборува за тоа дека лицата „фантоми“ конечно ќе имаат лични документи и ќе може да ги остварат...

Read more

Кичеец, Боки 13, Јанева…

Фотографија: 24.mk

Во контекст на денешните пресуди во случајот „Рекет“ 9 години затвор за Бојан Јовановски - Боки 13 за примање награда за противзаконито влијание и за перење пари и 7 години...

Read more
Page 96 of 110 1 95 96 97 110

CIVILMEDIA NEWSLETTER