fbpx
Фото: Фејсбук СДП
Фото: U.S. Embassy North Maceonia

(Зло)употреба на медиумскиот простор како бојно поле на вистината

Photo by Hartono on Unsplash

ВЕСНА ПОПОСКА Руската инвазија врз Украина потврди дека слободата и либералните вредности имаат видливи и невидливи непријатели. Признати во Концептот на бистратешка команда на НАТО од 2010 година, хибридните закани...

Read more

Републиканците притискаат за закон за принудна продажба или забрана за TikTok во САД, Трамп е против

Водачите на републиканците во Претставничкиот дом се обидуваат да усвојат закон со кој кинеските сопственици на TikTok ќе ги принудат да ја продадат платформата или ќе се соочат со забрана...

Read more

Петровска: Само заедно и здружени можеме да се избориме со хибридните закани

Фото: МОД/ Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска учествуваше на дебата „Иднината на НАТО и Балканот: Искуства од Естонија“

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска учествуваше на дебата насловена „Иднината на НАТО и Балканот: Искуства од Естонија” на која стана збор за пренесените естонски искуства во време на руската...

Read more

ПРОПАГАНДНАТА ВОЈНА И ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Најскапата операција во историјата на руските специјални служби

Која е целта на најновата руска пропагандна операција? Како се спроведуваат руските пропагандни операции? 1,5 милијарди долари за специјалната операција „Мајдан-3“ Интензивна употреба на напредна технологија и вештачка интелигенција Пропаганден...

Read more

Борба против психосоцијалните операции: Апотеoза на вистината е нужност за нашата ера

hybrid warfare

АНА ЧУПЕСКА Несомнено, ерата во која живееме, окарактеризирана како пост-вистина, во многу нешта ги измени секојдневието, интересите, но и когнитивните процеси, емотивните дигестии и воопшто, во услови на технолошката злоупотреба...

Read more

ЕУ ја обвинува Русија за тешкотиите со кои се соочуваат европските земјоделци

Фото: МИА

Русија ја користи храната како оружје и е виновна за ниските цени на земјоделските производи во ЕУ, изјави денеска белгискиот министер за земјоделство Дејвид Кларинвал по претседавањето со состанокот на...

Read more

Русија ja стави естонскaта премиерка на листата на барани лица, во постапка без преседан

Фото: Укринформ

Руските власти во вторникот покренаа кривична постапка без преседан против естонската премиерка Каја Калас, обвинение за кое се тврди дека е политички мотивирано. Кремљ ја обвини Калас, државниот секретар на...

Read more

(ЕДУКАЦИЈА) Хибридно војување

Хибридно војување

Не постои универзална дефиниција за хибридната војна. Тоа е теорија на воена стратегија во која се користи политичко војување и ги спојува конвенционалното и неконвенционалното војување. https://www.youtube.com/watch?v=EyZNnbhcYKA Хибридното војување вклучува...

Read more

(ВИДЕО) Крстиновска за Цивил Медиа: Нашата демократија не е совршена, но треба да ја унапредуваме, а не да размислуваме за алтернативен систем што ни го нудат Кина или Русија

Фото: А.Мехмети / ЦивилМедиа

Кина има долга традиција на пропаганда, пред се наменета за домашна употреба, во текот на последните 10 години гледаме екстензија на истите тактики и стратегии кон надвор. Кинеската пропаганда во...

Read more

Директорот на ФБИ: Кинеските хакери се подготвуваат да направат хаос и да нанесат штета на американскиот народ

Фото: Mark Schiefelbein/AP

Кинеските хакери се подготвуваат да „направат хаос“ и „да направат штета на Американците, предупреди директорот на ФБИ Кристофер Вреј во сведочењето на Конгресот поднесено денеска, пренесува Еј-Би-Си-Нјуз. Директорот Вреј, заедно...

Read more
Page 1 of 42 1 2 42

CIVIL MEDIA NEWSLETTER