fbpx

ИНТЕГРАЦИИ

Спасовски за „Политика“: Опозицијата мора да се аклиматизира на европското поднебје и да биде самокритична

Оливер Спасовски / фото: Б. Јордановска

„Во следниот период треба да ги преземеме сите напори преку парламентарен дијалог да дојдеме до консензус за уставните измени. Опозицијата мора да се аклиматизира на европското поднебје и да се...

Read more

Средба на Џафери со првата потпретседателка на Националното собрание на Француската Република Рабо

Претседателот Џафери, денес, на маргините на состанокот на високо ниво на спикери на парламенти на земји членки на НАТО, оствари средба со првата потпретседателка на Националното собрание на Француската Република, Валери Рабо на нејзино барање.

Претседателот Џафери, денес, на маргините на состанокот на високо ниво на спикери на парламенти на земји членки на НАТО, оствари средба со првата потпретседателка на Националното собрание на Француската Република,...

Read more

Битиќи: Имаме поддршка од европските пријатели, да донесеме државничка одлука, Европа е нашиот дом

На средбата, вицепремиерот Битиќи рече дека во УНЕП гледа еден партнер за нова соработка во однос на транзицијата кон ниски емисии и климатски отпорна економија, вклучително и адаптација во просторното планирање и климатски отпорна инфраструктура./Фото: Влада.мк

Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи преку видео порака ги пренесе импресиите од Самитот на европската политичка...

Read more

Ковачевски – Агелер: Северна Македонија по членството во НАТО, треба да стане членка на ЕУ

Фото: Влада

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска имаше средба амбасадорката на САД во земјава, Анџела Прајс Агелер. Како што информираат од прес службата на Владата, на состанокот е разговарано за суштинските прашања во...

Read more

Ковачевски: На Северна Македонија и е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе

На Северна Македонија и е потребна интеграција во Европската Унија, а не изолација, јас сум рационален оптимист, верувам во целта и работам таа цел да се оствари, изјави претседателот на...

Read more

Ковачевски: Проширувањето на ЕУ веќе се смета како заедничка потреба

Навистина во моментов постои отворена врата, како никогаш досега во овој геополитички момент постои волја и подготвеност од земјите членки на Европската унија за проширување бидејќи овој процес веќе не...

Read more

Маја Санду на крајот од самитот на ЕПЗ: Ја обединивме Европа за да го вратиме мирот

Претседателката на Молдавија, Маја Санду денеска изјави дека на Самитот на европската политичка заедница во таа земја се покажале „силата и единството“ во време кога е загрозена стабилноста на Европа....

Read more

Ковачевски-Мецола: Силна поддршка од Европскиот Парламент за продолжување на европскиот пат

Евроинтеграцискиот процес на земјава беше тема на разговор на денешната средба на премиерот Димитар Ковачевски со претседателката на Европскиот Парламент, Роберта Мецола, на маргините од вториот Самит на Европската политичка...

Read more

Ковачевски-Шолц од Самитот во Молдавија: Германија ја потврди силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија...

Read more

Ковачевски од Молдавија: Европскиот пат е трасиран, заеднички се справуваме со безбедносните, економски и енергетски предизвици во Европа

Ковачевски, Молдавија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, пристигна во Кишињев,...

Read more
Page 1 of 306 1 2 306

CIVIL MEDIA NEWSLETTER