fbpx
Фото: Загреб.инфо
Фото: Укринформ
Фото: Ангел Ангеловски / ПМД
Фото: Укринформ

ИНТЕГРАЦИИ

Јотова: Само со гаранција за правата на Бугарите во Северна Македонија, земјата ќе има место во ЕУ

Република Северна Македонија сама го блокира членството во Европската Унија. Бугарија е децидна - додека не се исполнат условите поставени во францускиот предлог, нема да дадеме зелено светло за првата...

Read more

Телефонски разговор Ковачевски – Шоле: Голема поддршка од САД за Северна Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, вечерва телефонски разговараше со советникот на Стејт департментот, Дерек Шоле, во присуство на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, директорот на...

Read more

Специјалниот пратеник на Канада за ЕУ ​​и Европа, Стефан Дуион, доаѓа во Скопје

Специјалниот пратеник на Канада за Европска Унија ​​и Европа Стефан Дион од 6 до 8 февруари ќе престојува во официјална посета на Северна Македонија. Фокусот на посетата, како што информираат...

Read more

Ахмети: Со самото членство во ЕУ ја запираме миграцијата од нашата земја

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, вечерва ги продолжи средбите со граѓаните во општина Брвеница. Пред присутните, покрај претседателот Ахмети, се обратија и првиот вицепремиер Артан Груби, генералниот...

Read more

На повидок е предлог за креативно решение за брза интеграција на дел од земјите од Западен Балкан во ЕУ

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ – Постојат идеи кои се презентирани од некои организации, аналитичари и тинк-тенкови особено од Париз и Виена и кои ја промовираат идејата да се даде поскорешен датум за...

Read more

Џафери – Гир: Градењето доверба и добрата соработка меѓу партиите во Собранието е важна за успешна реализација на реформите врзани со евроинтеграцијата и ја обликува политичката култура во земјата

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, потпретседателите Горан Мисовски и Хусни Исмаили и координаторите на пратеничките групи застапени во Собранието, Јован Митрески, Никола Мицевски, Арбер Адеми и...

Read more

Анчев: Мораме да ја задржиме ефикасноста на системите за далечинско учење и во состојба на сериозни безбедносни предизвици

Државниот секретар во Министерството за одбрана, Владимир Анчев, денеска во Воената академија го отвори работниот состанок на групата на НАТО за напредно учење на далечина, каде се дискутираа начините за...

Read more

Грковска – Шахин: Поддршката на САД за интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ е клучен сегмент за стабилноста во балканскиот регион

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, во рамките на работната посета на Вашингтон, САД, синоќа оствари средба со сенаторката Џин Шахин, претседавач со...

Read more

Османи – Борел: Со поддршката на ЕУ и дипломатска акција, ОБСЕ ќе придонесе за европска безбедност

Северна Македонија, како земја претседавач, строго ќе ги почитува основните принципи и вредности на ОБСЕ. Во фокус на Организацијата ќе биде Украина, односно човековата безбедност во време на регионална и...

Read more
Page 1 of 277 1 2 277

CIVIL MEDIA NEWSLETTER