fbpx

ИНТЕГРАЦИИ

Клус: На регионот му треба европска перспектива, а не да дискутираме за проблеми од историјата

Фото: Фросина Насковиќ, МИА

„Она што сега му треба на регионот е европска перспектива, а не да дискутираме за проблеми од историјата. Словачка е силен поддржувач на процесот на проширување на Западен Балкан, вклучително...

Read more

Димитров: Ако нема почеток за преговори, губитници ќе бидеме и ние и Бугарија и ЕУ

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров вели дека треба да се продолжи со разговор за наоѓање решение за спорот со Бугарија и почеток на преговори на земјава во ЕУ,...

Read more

Османи-Клус: Словачка активно ја поддржува европската перспектива на Северна Македонија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи оствари средба со првиот државен секретар во Министерството за надворешни и европски работи на Словачка Мартин Клус, кој се наоѓа во работна посета на...

Read more

Шаленберг: Донацијата на 651 000 дози вакцини е доказ за посветеноста и солидарноста на ЕУ кон Западен Балкан

epa09070036 Austrian Foreign Minister Alexander Schallenberg speaks next to Spanish Foreign Minister Arancha Gonzalez Laya during a joint press conference after a meeting at the Austrian Foreign Ministry in Vienna, Austria, 12 March 2021. Gonzalez Laya is on a one day working visit in Austria.  EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Австрија веднаш го прифати барањето на Европската комисија во февруари за координација при испорака на вакцини за Западен Балкан, бидејќи регионот е приоритет за австриската надворешна политика, вели во интервју...

Read more

Поддршка од повеќе страни за европерспективата на Северна Македонија, Австрија се нуди да посредува меѓу Скопје и Софија

Поддршка за евроинтеграциските процеси на нашата земја во текот на вчерашниот ден беа изразени на средбата на претседателот на Владата, Зоран Заев со евроамасадорот Дејвид Гир и при телефонскиот разговор...

Read more

Османи: Европската перспектива на Западен Балкан – гарант за долгорочна стабилност и просперитет

Во рамки на официјалната посета на Република Косово, министерот за надворешни работи, Бујар Османи оствари одвоени средби со претседателката, Вјоса Османи-Садриу и претседателот на Парламентот, Глаук Коњуфца. На средбите, како...

Read more

Османи во Приштина: Единствена алтернатива за регионот е членството во НАТО и ЕУ

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија Бујар Османи допатува денеска во еднодневна официјална посета на Приштина, каде што претпладнево се сретна со шефицата на косовската дипломатија, Доника Грвала, по...

Read more

Османи: Односите на Скопје и Приштина добар пример за регионот кој сè уште е соочен со бројни предизвици

Билатералната соработка, со фокус врз економијата и можностите за засилено инфраструктурно поврзување, беа теми на разговор на средбата во Приштина на министерот за надворешни работи, Бујар Османи  со косовската вицепремиерка...

Read more

Димитров-Шимоните: Отпочнување преговори на Северна Македонија со ЕУ има силни регионални реперкусии

Секое понатамошно не ефектуирање на европската перспектива на регионот и неизвесноста на намерите на ЕУ, создава вакуум кој што може да биде пополнет од други глобални актери и ја поткопува...

Read more

Министерот Османи на средби со највисокото раководство на Република Косово

Актуелните состојби во регионот, прашањата значајни за продлабочување на билатералните односи, идните проекти и приоритети кои ќе бидат тема и на следната заедничка владина седница, како и перспективите за соработка...

Read more
Page 105 of 142 1 104 105 106 142

CIVILMEDIA NEWSLETTER