fbpx
Парада на гордоста, Скопје, 25 јуни 2022 (фото: Тоше Огњанов / VOA)
Рускиот државен пропагандист, Соловјев.
Протести против Г7 во Минхен, во пресрет на Самитот на Г7
Итен состанок на шефовите на Г7 за време на Самитот за нуклеарна безбедност во 2014 година во Хаг. (извор: Wikimedia Commons)

Што е Г7?

Лидерите на државите членки на Г7
Лидерите на државите членки на Г7
Претседателот на САД, Џо Бајден, на излегување од Air Force One по пристигнувањето на аеродромот Франц-Јозеф-Строс во близина на Минхен, Германија, 25 јуни 2022 година, пред самитот на Г7.

ИНТЕГРАЦИИ

Битиќи-Гир: Пристапниот процес кон ЕУ e стратешки приоритет и врвен национален интерес

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, преку видео конференциска врска, денеска одржа состанок со шефот на делегацијата на Европската...

Read more

Бугарија нема поддршка од другите земји на ЕУ, но има целосно право да блокира

За прв пат денеска темата за преговарачката рамка за Северна Македонија се најде на дневен ред на амбасадорите на земјите членки на ЕУ, откако неколку недели се пеглаа ставовите на...

Read more

Холштајн: Неодржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија ќе биде неуспех за германското претседателство со ЕУ

Во однос на процесот на проширување наша јасна цел, на германското претседателство со ЕУ, е да се одржи првата меѓувладина конференција со Северна Македонија до крајот на годината, изјави денеска...

Read more

Шеќеринска за изјавата на Каракачанов: Таквиот начин на комуникација не доликува на земји-членки на НАТО

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска на свеченоста по повод промоцијата на потпоручници и заклетвата на питомци од Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ изјави дека поминало времето кога министри за...

Read more

Хрватска е за почеток на преговорите со ЕУ до крајот на годината

Хрватските власти изразија поддршка за членство на Северна Македонија во ЕУ и очекуваат првата Меѓувалдина конференција меѓу земјава и Унијата да се одржи до крајот на годинава, додека во исто...

Read more

Заев даде зелено светло за разрешување на Димова заради неетичност во извршување на функцијата

Премиерот Зоран Заев на вчерашната владина седница ги информираше членовите на Владата дека го прифатил барањето на вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо...

Read more

Џемаили: Потребни се и финансиски средства за почитување и остварување на европските вредности

Градоначалникот на општина Боговиње, Албон Џемаили, одговори на прашања од ЦИВИЛ, за европските вредности во општината и политичките состојби во земјава по предвремените  парламентарни избори. ЦИВИЛ Медиа: Која е Вашата...

Read more

Таравари: Треба да се размислува за широка коалиција и предвремени парламентарни избори истовремено со локалните

Градоначалникот на Општина Гостивар и генералниот секретар на Алијансата за Албанците, во разговор со ЦИВИЛ Медиа отворено ги прикажува состојбите и позициите на коалицијата Алијанса –Алетрнатива во однос на претстојните...

Read more

Првиот контингент на Армијата на Северна Македонија испратен во мисијата КФОР на Косово

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, со 44 нејзини припадници,  ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни...

Read more

Димитров: Официјалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех

Северна Македонија се подготвува за позитивно сценарио во однос на одржувањето на заедничката Меѓувладина конференција со Европската унија, се прават напори и се преземаат дипломатски активности во таа насока, порача...

Read more
Page 168 of 171 1 167 168 169 171

CIVILMEDIA NEWSLETTER