fbpx

ИНТЕГРАЦИИ

Османи со црногорскиот колега Кривокапиќ на средба во Берлин ја осудија воената агресија на Русија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на маргините на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО во Берлин, се сретна со неговиот црногорски колега Ранко...

Read more

Османи на неформален министерски состанок на НАТО во Берлин за долгорочната стратегија за Русија и евентуален влез на Финска и Шведска

Руската воена инвазија врз Украина, можните импликации од војната врз сојузниците, безбедносните ризици и идната одбранбена поставеност на НАТО, како и претстојниот самит на лидерите на Алијансата во Мадрид, ќе...

Read more

Продолжуваат разговорите меѓу Скопје и Софија, Ле Дриан најавува брз старт на преговорите ако биде постигнат договор

Скопје и Софија продолжуваат со разговорите за изнаоѓање решение за спорните прашања со цел деблокада на нашите евроинтеграции. Северна Македонија смета дека е можно фер решение, но нагласува дека на...

Read more

ЕУ кампања во Градскиот парк „Блокирај ја омразата. Сподели љубов!“

Преку црвени рози, како симбол на љубовта, ќе биде пренесена главната порака на заедничката кампања на Европската Унија и Советот на Европа – „Блокирај ја омразата. Сподели љубов!“, фокусирана на...

Read more

Петков вели продолжуваат разговорите меѓу двете влади, Ковачевски не се врзува за датум зашто ни треба решение прифатено во двете држави

Бугарскиот премиер Кирил Петков вели дека разговорите меѓу владите на Северна Македонија и Бугарија продoлжуваат, но ги отфрла тврдењата дека ќе биде потпишан конкретен договор во тек на посетата на...

Read more

Конференцијата за одржлив развој на туризмот во Тирана: Ни треба регион отворен за нови пазари и иновативни идеи

Туризмот може да промовира нов имиџ за земјите од Западен Балкан зашто сме опкружени со природни убавини, но потребни ни се инвестиции и треба заедно да работиме за развојот на...

Read more

Петровска: Во НАТО нема мали и големи, први и последни, туку само понудена рака и сојузничка поддршка

 Војниците од армиите на Северна Македонија, САД, Обединетото Кралство, Франција, Италија, Шпанија, Црна Гора, Албанија и Грција покажаа што значи колективна подготвеност и совршена интероперабилност и всушност ја пратија најважната...

Read more

Ковачевски на неформалната вечера на балканските лидери во Брисел, без многу детали за јавноста

 Премиерот Димнитар Ковачевски, неговите колеги од регионот, и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, учествуваа на неформална лидерска вечера организирана од шефот на ЕУ дипломатијата, Жозеп Борел, во контекст на војната...

Read more

Ден за високи гости на вежбата „Брз одговор 22“

На Армискиот полигон „Криволак“ денеска ќе се реализира Ден за високи гости на мултинационалната вежба „Брз одговор 22“ („Swift Response 22“), при што ќе бидат презентирани воздухопловно-десантни операции проследени со...

Read more

Министерска конференција во Тирана за укинување на бариерите во туризмот во Западен Балкан

Министерска конференција за Западен Балкан насловена „Укинување на бариерите за одржлив развој на туризмот“ денеска се одржува во Тирана, Албанија во организација на Регионалниот совет за соработка (РСС), пренесува МИА....

Read more
Page 2 of 142 1 2 3 142

CIVILMEDIA NEWSLETTER