fbpx
Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)
Фото: Оперативна команда Запад
Фото: миа.мк
Фото: Скриншот
Бенјамин Нетанјаху

ИНТЕГРАЦИИ

Пендаровски: Членството во НАТО важен стабилизирачки фактор за Северна Македонија, продолжува модернизацијата на Армијата

Во нашата понова историја сме имале неколку важни стратешки одлуки, иако, за жал, многу одлуки беа избрзани и популистички. Една од најдобрите одлуки зад која повеќе од три децении стои...

Read more

Маричиќ: Иднината на регионот е во Европската Унија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денес оствари средба со министерот за сојузни, европски и меѓународни прашања во Владата на Сојузна покраина Северна Рајна Вестфалија, Штефан...

Read more

Петровска: Немаме донесено одлука за испраќање припадници на Армијата на територија на источниот блок на НАТО

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска изјави дека досега не е донесена одлука за испраќање на припадници на нашата Армија на територија на источниот блок на  НАТО. Доколку биде донесена...

Read more

Петков: Историската комисија дојде до напредок за важни историски личности, оптимист сум за целиот процес

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска на заедничката прес-конференција во Софија со премиерите на Северна Македонија, Црна Гора и Романија, Димитар Ковачевски, Здравко Кривокапиќ и Николае Чука, рече дека Историската комисија...

Read more

Евроинтеграциите, геополитиката и руската инвазија врз Украина во фокусот на средбата Пендаровски – Холтхоф-Фертнер

Претседателот Стево Пендаровски имаше средба со министерот за европски и меѓународни прашања на германската сојузна покраина Северна Рајна-Вестфалија, Штефан Холтхоф-Фертнер, на која беше констатирано дека Република Северна Македонија и Сојузна...

Read more

Ковачевски: Едногласни сме за заеднички регионален одговор на кризата и во поддршката за Украина

Во обраќањето на Состанокот на шефовите на влади на земјите од Југоисточна Европа членки на НАТО, што денеска се одржува во Софија, во Република Бугарија, претседателот на Владата на Република...

Read more

Шаќири – Гир: Поддршката од ЕУ значајна за унапредување на образовниот систем

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири и шефот на Делегацијата на Европската Унија во земјава Дејвид Гир на средба разговараа за јакнење на соработката и операционализација на проектите за...

Read more

Ковачевски ќе учествува на состанокот на шефови на влади на НАТО земјите од Југоисточна Европа

Премиерот Димитар Ковачевски денес, 28.03.2022 година (понеделник), ќе учествува на состанокот на шефови на влади на НАТО земјите од Југоисточна Европа кој ќе се одржи во Софија, Република Бугарија.Состанокот се...

Read more

Првиот лет од Софија пречекан со воден мост во форма на виножито на Скопскиот меѓународен аеродром

На Меѓународниот аеродром Скопје, утринава во 5 часот и 48 минути, со воден мост во форма на виножито, ТАВ Македонија го пречека првиот лет од Софија на бугарската авиокомпанија „Гуливер“,...

Read more
Page 277 of 402 1 276 277 278 402

CIVIL MEDIA NEWSLETTER