fbpx

КОВИД-19

Лекарите во Турција бараат враќање на мерките за заштита од Kовид

Турските лекари повикаа на враќање на некои мерки за заштита од коронавирусот во Турција во екот на ширењето на новата варијанта на коронавирусот Ерис во земјата. Сепак, министерот за здравство...

Read more

Истрага во Обединетото Кралство заради одлуките за „затворање“ поврзани со Ковид-19

epa08656359 Britain's Prime Minister Boris Johnson leaves his official residence at 10 Downing street to attend Prime Ministers Questions in London, Britain, 09 September 2020. Prime Minister Boris Johnson announced that starting from 14 September social gatherings of more than six people will be illegal in England amid a steep rise in coronavirus cases.  EPA-EFE/NEIL HALL

Политичките одлуки околу „заклучувањата, односно т.н. локдаун) ограничувањата за патување и физичкото дистанцирање за време на пандемијата на коронавирус ќе бидат под микроскоп со почетокот на следната фаза од истрагата...

Read more

Во Србија бројот на заболени од коронавирус двојно зголемен за разлика од минатата недела

Фото: Архива

Во Србија во изминатите седум дена регистрирани се 2.803 заболени лица со коронавирус од 13.297 тестирани примероци, со што бројот на заболени речиси двојно е зголемен, јави дописникот на МИА...

Read more

Србија го враќа задолжително носење маски во сите здравствени установи

epa08829045 Man wearing protective mask,walks in front of a COVID-19 center at the University Clinic for Infectious Diseases in Skopje, Republic of North Macedonia, 19 November 2020. Due to the high number of COVID-19 cases the authorities in the country are considering new measures to restrain the disease. North Macedonia is one of the worst in Europe in deaths per capita, having 1397 people who died, with population of two millions, until 18 November 2020 with the symptoms of COVID-19 since the start of the pandemic.  EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Работната група на српското Министерство за здравство за справување со состојбите од пандемијата на Ковид донесе препораки за постапување на ниво на примарната здравствена заштита и болничките установи, а една...

Read more

ЕК одобри употреба на уште една адаптирана вакцина против Ковид-19

EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

Европската комисија денеска одобри употреба на адаптираната вакцина против корона вирусот „Спајквакс Икс-Бе-Бе.1.5“ („Spikevax XBB.1.5“) за есенските кампањи за вакцинација во земјите членки на ЕУ. Како што соопшти Еврокомисијата, станува...

Read more

СЗО ја следи новата варијанта на вирусот Ковид

Светската здравствена организација (СЗО) и СAД ја следат новата варијанта на коронавирусот САРС-КоВ-2. Моментално е непознато потенцијалното значење на бројните мутации. СЗО одлучи да ја класифицира новата варијанта во групата...

Read more

СЗО ги промени препораките за вакцини против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) ги промени препораките за вакцини против Ковид-19, сугерирајќи дека високоризичните популации треба да добијат дополнителна доза 12 месеци по последниот бустер. Според СЗО, постарите луѓе се...

Read more

Кина прогласи „решавачка победа“ над Ковид-19

Највисоките кинески лидери прогласија „решавачка победа“ над Ковид-19, велејќи дека нивните напори покажале дека повеќе од 200 милиони луѓе добиле медицинска помош и имаат најниска стапка на смртност во светот....

Read more

Конгресот ги укина барањата за вакцинација против Ковид за странските патници

Претставничкиот дом на САД гласаше за укинување на условот повеќето странски патници кои пристигнуваат во државата со авион да бидат вакцинирани против Ковид-19, едно од ретките преостанати пандемични ограничувања за...

Read more

САД во мај ќе прогласат крај на пандемијата на Ковид-19

210109-N-OX321-2038 NAVAL AIR STATION SIGONELLA, ITALY (Jan. 9, 2021)-- Angeline Mitchell, registered nurse and American Red Cross volunteer, prepares shots of the Moderna COVID-19 vaccine for the inoculations of critical medical staff and first responder volunteers onboard Naval Air Station (NAS) Sigonella, Jan. 9, 2021. NAS Sigonella’s strategic location enables U.S., allied, and partner nation forces to deploy and respond as required to ensure security and stability in Europe, Africa and Central Command. (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 1st Class Kegan E. Kay)..

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден најави дека ќе прогласи крај на здравствената криза предизвикана од Ковид-19 на 11 мај, три години откако САД воведоа строги епидемиолошки мерки за спречување...

Read more
Page 1 of 331 1 2 331

CIVIL MEDIA NEWSLETTER