fbpx

КОВИД-19

Кина прогласи „решавачка победа“ над Ковид-19

Највисоките кинески лидери прогласија „решавачка победа“ над Ковид-19, велејќи дека нивните напори покажале дека повеќе од 200 милиони луѓе добиле медицинска помош и имаат најниска стапка на смртност во светот....

Read more

Конгресот ги укина барањата за вакцинација против Ковид за странските патници

Претставничкиот дом на САД гласаше за укинување на условот повеќето странски патници кои пристигнуваат во државата со авион да бидат вакцинирани против Ковид-19, едно од ретките преостанати пандемични ограничувања за...

Read more

САД во мај ќе прогласат крај на пандемијата на Ковид-19

210109-N-OX321-2038 NAVAL AIR STATION SIGONELLA, ITALY (Jan. 9, 2021)-- Angeline Mitchell, registered nurse and American Red Cross volunteer, prepares shots of the Moderna COVID-19 vaccine for the inoculations of critical medical staff and first responder volunteers onboard Naval Air Station (NAS) Sigonella, Jan. 9, 2021. NAS Sigonella’s strategic location enables U.S., allied, and partner nation forces to deploy and respond as required to ensure security and stability in Europe, Africa and Central Command. (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 1st Class Kegan E. Kay)..

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден најави дека ќе прогласи крај на здравствената криза предизвикана од Ковид-19 на 11 мај, три години откако САД воведоа строги епидемиолошки мерки за спречување...

Read more

Во земјава регистриран првиот случај на зараза со новиот сој „кракен“

Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти дека кај еден пациент е детектиран новиот подсој на омикрон познат како „кракен“, пренесува МИА. -Кај еден примерок, од вкупно 32, е детектирана...

Read more

Кина пријави голем скок на бројот на хоспитализирани со коронавирус

epa10283499 A man undergoes a Coronavirus PCR test on the street in Shanghai, China, 03 November 2022. Around 600,000 people have been put in lockdown by Chinese authorities near Foxconn’s largest iPhone factory in Zhengzhou, Henan province, after 359 COVID-19 were recorded on 02 November.  EPA-EFE/ALEX PLAVEVSKI

Кина пријави голем скок на бројот на хоспитализации поради Ковид-19 во текот на неделата што заврши на 15 јануари, се вели во неделниот извештај објавен од Светската здравствена организација (СЗО)....

Read more

Петличковски: Кај нас официјално не е регистриран Кракен, но многу е веројатно дека е тука

Претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Александар Петличковски изјави дека кај нас сè уште официјално не е регистрирана подваријантата на ковид Кракен, меѓутоа многу е веројатно дека е тука....

Read more

Поради пораст на заразени, граѓаните на Косово повикани да носат маски и да се вакцинираат

Националниот институт за јавно здравје на Косово ги повика граѓаните на Косово да носат маски во затворени простории и да се вакцинираат, по неодамнешното зголемување на случаите на инфекција со...

Read more

Тедрос доби нови информации за Ковид од кинески официјални лица

The  World Health Organization (WHO) REUTERS/Denis Balibouse

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус во разговор со кинеските власти добил нова информација за состојбата со корона вирусот во таа земја, соопшти синоќа СЗО, пренесува МИА....

Read more

Во Кина речиси 60 илјади заболени од Ковид-19 починале од 8 декември до 12 јануари

Кина денеска соопшти дека речиси 60.000 луѓе со Ковид-19 починале во болниците откако државата ненадејно ја прекина политиката на нулта толеранција на коронавирусот на почетокот на декември, пренесува МИА.  –...

Read more
Page 1 of 331 1 2 331

CIVIL MEDIA NEWSLETTER