МИСЛА

Евтино грозје – скапо вино

пишува: КОСТА СТОИМЕНОВСКИ Мошне богат шпански бизнисмен, македонски зет, кој е голем љубител на Македонија и кој секоја година  својот летен годишен одмор го користи во  еден елитен охридски хотел,...

Read more

Борба со лажните и неквалитетните портали? Да се почне со авторските права, за тоа има закон

пишува: ПЕТРИТ САРАЧИНИ Во македонскиот интернет простор имате десетици портали кои секојдневно објавуваат по над 100 содржини. А освен неколку редакции кои бројат над 10 новинари во кои просечно 1...

Read more

Рентата на раскалашениот Хорхе

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Безгласната буква во машинеријата на криминалната Фамилија на Груевски, човекот што го споредувавме со украсно растение што се тава во ќошевите по домовите. Или Хорхе, за што...

Read more

Право? Правда?

пишува: АЛЕКСАНДАР КРЖАЛОВСКИ Во неделата во која се запечати судбината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), со разрешувањето на неговата предводничка Катица Јанева и констатирањето на Советот на јавни обвинители дека...

Read more

„Народот“ и изборите

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА „Народот“ на избори ја има судбината во свои раце. Зад параванот за гласање, во иницијативите за менување закони, на протести... Многумина гласаат против, а кога гласаат за,...

Read more

Здравството – социјална или бизнис категорија

пишува: КОСТА СТОИМЕНОВСКИ Еминентни светски економисти, меѓу кои и добитникот на Нобеловата награда за економија Џозеф Штиглиц, настапуваат со став дека Бруто домашниот производ (БДП) не може да биде единствен...

Read more

Образ

поентира: ЏЕВДЕТ ХАЈРЕДИНИ МЕЃУНАРОДНАТА ЗАЕДНИЦА КАКО ХОЛАНДСКИОТ БАТАЛЈОН ВО СРЕБРЕНИЦА... Не сум сигурен дека не беше во право еден познат коментатор, кога пред некоја година предупреди странските претставници во земјата...

Read more

Ѓубрето во нас

пишува: МИЛАН БАНОВ Деновиве имав гостин од Чешка, кој, според расположенијата што му ги забележав шетајќи го низ Скопје, претпоставувам каков впечаток ќе понесе од кај нас, па ако сакате,...

Read more

Како настанаа азиските економски тигри?

пишува: КОСТА СТОИМЕНОВСКИ Групата азиски економски тигри ја сочинуваат Јапонија, Јужна Кореја, Република Кина  (Тајван), Малезија и Сингапур. Спомнатите земји во втората половина од минатиот век остварија импресивни резултати во...

Read more
Page 1 of 151 1 2 151

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН

us-embassy