Другар Дерала, те молам полека со критиките за хонорарите, СЈО заслужуваат многу поголеми хонорари од што земале!

пишува: САШЕ ИВАНОВСКИ Целата оваа хајка против СЈО е смислена од кујната во белиот дворец, за жал сите влетавме во нивната мрежа како кленови. Лесно е народот да се надразни...

Read more

„Лошиот работник“ наспроти „добрите работодавци“ – сè за 14.000 минимална плата

пишува: СИМОНА М. ЖИВКОВА Членови на текстилниот кластер (работодавачи) вчера дискутирале за покачувањето на минималната плата... Од средбата дознавме дека не се согласуваат со покачувањето на минималната плата и, уште...

Read more

„Патриотот“ во прегратката на Aлбанците нема одговор за Преспанскиот договор

пишува: АРБЕН ЗЕЌИРИ По објавување на одлуката за предвремени парламентарни избори на 12 април од вила Водно, излезе „нов“ претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Христијан Мицкоски, меѓу другото, нѐ извести дека е...

Read more

Галите не нè разгалуваат 

пишува: ТАЊА КАРМЗОВА КОСТИГЛИОЛА  Дипломатските односи меѓу Република Северна Македонија и Франција датираат од пред четврт век. Некогаш топли, срдечни, друг пат напнати, често со доза резерва и од едната...

Read more

Убиство или припитомување на митот

пишува: БРАНКО ТРИЧКОВСКИ  Да, господине Богојевски, јас никогаш не сум се сомневал дека така ограничено чудовиште какво што е ѕверот од Будимпешта, може така темелно да урниса едно општество, една држава...

Read more

Како на сметка на минатото може да ги срушиме темелите на иднината

пишува: БИЉАНА ЈОРДАНОВСКА Бугарија има облигаторно задолжение целосно да го почитува Договорот за добрососедство, на начин на кој се очекува од наша страна. Нашите соседи очигледно имаат тенденција да се...

Read more

Новинарите и медиумските работници не се топовско месо!

пишува: МАЈА ИВАНОВСКА Постојаното ставање на удар на новинарите и медиумските работници и лечењето на сопствените фрустрации врз нив мора да престане. Новинарите и медиумските работници не се топовско месо...

Read more

Каракамишева му се извини на Јанчев, но не ја избриша лажната вест!

Професорката по Уставно право и политички систем, Тања Каракамишева, на својот Фејсбук профил, вчера објави лажна вест дека градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, има членска книшка од СДСМ, но по...

Read more

ОЈО, секоја чест на брзината, ама да разјасниме: За снимките од домот на Камчев никој нема да одговара?

пишува: СИМОНА М. ЖИВКОВА Основното јавно обвинителство одговори на прашањата што јавно ги поставив во мојата колумна Зошто Орце Камчев не одговара за давање награда?, а потоа и ЦИВИЛ, како...

Read more
Page 1 of 4 1 2 4

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН

us-embassy