fbpx
ПРетседателот Стево Пендаровски, извор: Твитер профил на Пендаровски

МОНИТОРИНГ

Семејството на Назарбаев не бегало со авион од Македонија, кои портали останаа со „кратки нозе“?

Повеќе портали објавија информации за наводно бегство на семејството на експретседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбаев, со авион кој долетал од Македонија. https://youtu.be/W8JT14lVw4M На пример, во написoт на МКД.мк, РИА новости:...

Read more

Ѓоковиќ не добил поддршка од Киану Ривс, туку од негов „двојник“ на Твитер, кој остана со „кратки нозе“?

извор: Твитер профил на Ван Марфи, двојник на Киану Ривс

Случувањата во врска со светскиот тенисер број 1, Новак Ѓоковиќ и настапот на турнирот Аустралиан Опен ја брануваат светската, а и нашата јавност. Повеќе македонски портали објавија дезинформации дека познатиот...

Read more

Влатко Ѓорчев со „кратки нозе“, Северна Македонија ниту e прва по смртност во регионот, ниту последна во Европа која започна вакцинација против Ковид-19

Повеќе медиуми објавија две изјави од партискиот прес на Владимир Ѓорчев од 8 јануари 2022 во врска со пандемијата од ковид 19, без да извршат проверка на фактите. https://youtu.be/2qrNeCGdQyA Во...

Read more

Коментари со стравотен говор на омраза под Фејсбук објави на македонските медиуми, чија е одговорноста?

ПЕТРИТ САРАЧИНИ Еден угледен портал на македонски јазик деновиве објави содржина поврзана со Шарената револуција. Прилогот, кој содржеше ставови на учесничка во овие протести во 2016 година, беше објавен а...

Read more

„Кратки нозе“ #27: Ѓорчев за пандемијата, дали Киану Ривс го поддржа Ѓоковиќ, дали Назарбаев бегал со македонски авион?

Во ова издание на „Кратки нозе“, ви откриваме дезинформации на Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ за вакцинацијата и бројот на починати во пандемијата, дезинформации за наводна поддршка на Киану Ривс за...

Read more

Топ 5 „кратки нозе“ и теории на заговор за вакцините, тестовите и пандемијата во 2021 година

Од протестите против вакцинацијата во Скопје, август 2021

Во оваа специјална епизода, ви ги претставуваме најинтересните теории на заговор и дезинформации за пандемијата со Ковид-19 и вакцинацијата, кои беа дел од „Кратки нозе“ во 2021 година. https://youtu.be/lrCWLccmAUA Автор...

Read more

Специјална празнична епизода: Топ 5 „кратки нозе“ на Димитар Апасиев

Оваа специјална празнична епизода на „Кратки нозе“ ја посветуваме на лидерот и пратеник на Левица, Димитар Апасиев. https://youtu.be/4YeYqbb_E1Q Апасиев во текот на 2021 беше чест „гостин“ во нашата емисија. За...

Read more

Специјална епизода: Топ 5 „кратки нозе“ на Данела Арсовска во 2021 година

Ова специјално издание на „Кратки нозе“ за новогодишните празници го посветуваме на градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска. https://youtu.be/is5iUPSgGDg Изминатата година имавме прилика често да ја гледаме градоначалничката Арсовска во нашата...

Read more

Специјална епизода: Топ 5 „кратки нозе“ на Христијан Мицкоски во 2021 година

Христијан Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ, селфи од неговиот ФБ профил, 11 ноември 2021 година

Ова специјално издание на „Кратки нозе“ за новогодишните празници му го посветуваме на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. https://youtu.be/eaXMVsRLCH8 Мицкоски во годинава што измина често гостуваше во нашите и ваши...

Read more

Топ 5 „кратки нозе“ во 2021 година

Во ова специјално издание, ќе ги рекапитулираме 5-тте највлијателни теми и настани што предизвикаа лавини на дезинформации во 2021 година, и беа разобличени во „Кратки нозе“. https://youtu.be/a_m5g_IisXo Ќе се потсетиме...

Read more
Page 1 of 35 1 2 35

CIVILMEDIA NEWSLETTER