fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

МОНИТОРИНГ

ЦИВИЛ ги соопшти термините за прес конференции во живо на денот на прегласувањето

Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)

ЦИВИЛ – Центар за слобода ќе распореди мобилни изборни набљудувачи во општините каде што денеска се прегласува за Парламентарните избори. Изборниот мониторинг ќе го спроведат акредитирани мобилни набљудувачи на ЦИВИЛ...

Read more

ЦИВИЛ секогаш на терен: Мониторинг на прегласувањето за Парламентарните избори, прес центарот ќе биде отворен цел ден

Прегласување за Парламентарните избори ќе се спроведе на седум избирачки места, по две во општините Долнени и Крушево, и по едно во Охрид, Струга во петтата изборна единица, а во...

Read more

Изјавите на Силјановска – Давкова и Мицкоски поттикнуваат хајка против Кацарска и „неподобните“ судии и обвинители

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

ДРАГАН МИШЕВ Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска била нападната во саботата, од маж од Богданци, среде бел ден, во угостителски објект во близина на ТЦ „Рамстор“ во центарот на...

Read more

Блинкен ја свиреше на гитара „Rockin’ in the Free World“ во бар во Кијив, на руските пропагандисти не им се допадна песната

Фото: Скриншот

Вчера американскиот државен секретар Антони Блинкен ненајавено пристигна во Кијив во првата посета на Украина од страна на висок американски функционер откако Конгресот го усвои долго одложуваниот пакет воена помош од...

Read more

По Желино ќе се прегласува и на избирачки места во Охрид и Крушево – „Европски фронт“ со обвинувања за изборен инженеринг

Фото; Скриншот

Државната изборна комисија го поништи гласањето на уште три избирачки места. Станува збор за избирачкото место 1272 во општина Охрид, и за избирачките места 1194 и 1202, двете во Крушево,...

Read more

ЦИВИЛ: Недоволна информираност на граѓаните за процедурата на гласање но и од избирачките одбори

ЦИВИЛ-Центар за слобода на денешната прес-конференција истакнаа дека  од она што се забележува од нивните набљудувачи за време на парламентарните и претседателските избори што се одржаа на 8 мај, е...

Read more

Дерала: Изборниот ден мина во мирна и демократска атмосфера, но со повеќе видови на нерегуларности

Фото/Џабир Дерала

Прелиминарна оценка за парламентарните и претседателските избори одржани на 8 мај е дека тие изминаа во мирна и демократска атмосфера, без инциденти и без значителни нерегуларности, но со оглед на...

Read more

(ВИДЕО) Слободни избори, тивок бојкот, кршење на изборниот молк, агитација и непочитување на процедурите: Извештај на ЦИВИЛ

Прелиминарна оценка на Парламентарните избори одржани на 8 мај е дека тие изминаа во мирна и демократска атмосфера, без инциденти и без значителни нерегуларности. https://youtu.be/-RK83RoANYg?t=116 Општо земено, граѓанките и граѓаните...

Read more

Прелиминарен извештај од изборниот мониторинг на ЦИВИЛ, денеска во 11

Илустрација во соработка со DeepAI

Прелиминарниот извештај од мониторингот на претседателските и парламентарните избори што се одржаа на 8 мај ќе ќе бидат презентирани на прес-конференција на ЦИВИЛ денеска во 11 часот. КЛИКНЕТЕ НА ЛИНКОТ ЗА...

Read more

ДИК ги соопшти првичните официјални резултати од претседателските и парламентарните избори

Фото/скриншт

Претседателот на Државаната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, ги објави првичните резултати од вчера одржаните парламентарни и вториот круг од претседателските избори. Kоалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, на парламентарните...

Read more
Page 1 of 44 1 2 44

CIVIL MEDIA NEWSLETTER