fbpx

МОНИТОРИНГ

Избори, ден потоа: Хаос, резултати, СДСМ победник, фашизмот на Левица, разнишана довербата во ДИК…

Ден по изборите во Северна Македонија, хаос во ДИК. Системот доживеа колапс по наводниот хакерски напад. Записниците од избирачките места рачно се проверуваат. Бројот на пратенички мандати е неизвесен. Веб...

Read more

ЦИВИЛ: Имавме слободни и безбедни избори, проблемот на ДИК со резултатите фрла огромна сенка врз процесот

Општа оценка на изборниот процес, според првичните резултати од обработените извештаи од мониторингот на ЦИВИЛ, е дека имавме уште еден деликатен, но успешен, демократски, слободен и безбеден изборен процес во...

Read more

СДСМ го победи режимот на ВМРО-ДПМНЕ, ДИК веднаш да ги поправи грешките и да презентира точни резултати пред јавноста

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија им честита на сите граѓани за успешните, демократски и соврмени парламентарни избори на кои победи опцијата која нуди сигурна иднина за Северна Македонија. „Заедно со демократското...

Read more

Постизборни анализи и оценки, панел дискусија и прес конференција на ЦИВИЛ

ЦИВИЛ ќе одржи панел дискусија и прес конференција на тема „Постизборни анализи и оценки“ во хотел Парк Резиденс (зад градскиот стадион), денеска, 16 јули, со почеток во 14 часот. Учесници...

Read more

ЦИВИЛ: Фотографирање гласачки ливчиња и грубо кршење на изборниот молк

Во избирачкото место број 2909 во ОУ „Живко Брајковски“, Општина Бутел, двајца го фотографирале гласачкото ливче. Едниот од тие што го фотографирале листот бил приведен, откако гласањето било прекинато. Во...

Read more

Еден случај на лажни вести, провокациите кон изборните набљудувачи на ЦИВИЛ во Бутел продолжуваат, нотирани неколку нови случаи на помали изборни нерегуларности

Извештај од мониторингот на ЦИВИЛ во 16 часот Во периодот од 13 до 16 часот, мониторинг тимовите на ЦИВИЛ доставија повеќе извештаи од целата земја. Следи избор од извештаите обработени...

Read more

ЦИВИЛ реагира поради притисоците врз набљудувачите на организацијата

Извештај од мониторингот на ЦИВИЛ во 13 часот Во две различни избирачки места во Свети Николе пријавен набљудувач на АКСИОС 2017, препознаен како Претседател на ОК на една политичка партија...

Read more
Page 36 of 38 1 35 36 37 38

CIVIL MEDIA NEWSLETTER