fbpx
Џабир Дерала
Џабир Дерала, Изборен рапорт, 26 окт. 2021 (фото: А. Петровски/ЦИВИЛ)
Стевчо Јакимовски

НАДВОРЕШНА

Фејсбук и Јутјуб ги отстранија објавите на Болсонаро за вакцините

Нашата политика не дозволува тврдења дека вакцините против Ковид-19 убиваат или можат да им наштетат на луѓето, рече портпаролот на компанијата Фејсбук. Фејсбук и Јутјуб го отстранија од своите платформи...

Read more

Четири деца загинаа во потонатиот чамец со бегалци и мигранти во близина на грчкиот остров Хиос

Четири деца на возраст од три до 14 години загинаа откако потона чамец со бегалци и мигранти, во морскиот дел, југоисточно од островот Хиос, едно лице се води за исчезнато,...

Read more

Авганистанските жени повторно побараа светот да им помогне во остварување на правото на образование и работа

На денешните протести во Кабул жените ги побараа своите права на работа и образование и ја повикаа меѓународната заедница, потенцирајќи дека „светот гледа и молчи додека тие умираат“. „Зошто светот...

Read more

Бундестагот денеска ја одржува конститутивната седница, прва во новиот состав

Во Германија денеска ќе се одржи конститутивната седница на новиот Бундестаг, јавија германските медиуми. Ова е последниот рок за негово одржување, бидејќи според германскиот Устав, првата седница на парламентот мора...

Read more

Дендиас: Европејците треба да им понудат јасна пристапна перспектива на земјите од Западен Балкан

Сакаме европска перспектива за Западен Балкан и на сите актери јасно им кажуваме дека треба да ги зголемат нивните напори. Европејците треба да им понудат јасна пристапна перспектива на земјите...

Read more

Во Бугарија рекорден број заразени и починати од коронавирус

Бугарија, која има најнизок процент на вакцинирано население во ЕУ, денеска пријави рекорден дневен број на заразени и смртни случаи од коронавирус. Во последните 24 часа во Бугарија со коронавирус...

Read more

Ѓилас: Нема веќе услови за избори во Србија, доколку се решиме за бојкот ќе биде поинаков

Претседателот на српската опозициска Партијата за слобода и правда (СПП), Драган Ѓилас, изјави денес дека ништо повеќе не може да се смени во однос на изборните услови и дека доколку...

Read more

Тедрос: Пандемијата ќе заврши кога светот ќе одлучи, бидејќи сите алатки за борба против вирусот се достапни

epa08195283 Tedros Adhanom Ghebreyesus, Director General of the World Health Organization (WHO), informs the media about the current situation regarding the novel coronavirus (2019-nCoV), during a press conference, at the World Health Organization (WHO) headquarters in Geneva, Switzerland, 05 February 2020.  EPA-EFE/SALVATORE DI NOLFI

Пандемијата на Ковид-19 ќе заврши „кога светот ќе одлучи да стави крај“, бидејќи „сите алатки“ за борба против вирусот сега се достапни, рече во неделата шефот на СЗО Тедрос Аданом...

Read more

Гардијан: Сиромашните земји ќе добиваат финансии од фонд за климатска акција

План за формирање на финансиски фонд за климатска акција е потребен за да се добие поддршка од земјите во развој за постигнување на било каков договор на претстојната Конференција за...

Read more

Лидерот на ЦДУ, Армин Лашет, денеска ќе се повлече од функцијата премиер на Северна Рајна Вестфалија

Армин Лашет, лидерот на  германска демохристијанска партија (ЦДУ), денеска официјално ќе поднесе оставка од функцијата премиер на покраината Северна Рајна Вестфалија, јавува ДПА. Лашет, кој во еден момент беше фаворит...

Read more
Page 1 of 514 1 2 514

CIVILMEDIA NEWSLETTER