НАДВОРЕШНА

Рускиот противвоздушен систем „Панцир С1“ што долета во Србија е ефикасен како стара ловџиска пушка

Панцир С1 - руски систем за противвоздушна одбрана

Русија го испорача најновиот систем за противвоздушна одбрана „Панцир С1“ на Србија, преку бугарскиот воздушен систем. Испораката беше одложувана со месеци, поради бугарското одбивање за прелет на рускиот воздушен транспорт...

Read more

Упад во податоците на американска агенција одговорна за безбедноста на комуникациите на Белата куќа

Американска агенција, одговорна за безбедноста на комуникациите во Белата куќа, соопшти дека броевите за социјално осигурување и другите лични информации во нејзината компјутерска мрежа можно е да биле компромитирани. Ова...

Read more

Без договор за буџетот на ЕУ, самитот продолжува денеска

Дваесет и седумте членки на ЕУ не постигнаа компромис за европската буџетска рамка 2021-2027, претседателот на Европскиот Совет до рано изутринава водеше билатерални консултации со европските лидери. Самитот продолжува денеска...

Read more

Меркел: Расизмот е отров

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека „расизмот е отров“ и оти вчерашното смртоносно пукање во Ханау најверојатно било поврзано со десничарскиот екстремизам, јави ДПА. – Расизмот е отров. Омразата е...

Read more

Калифорнија на бездомниците им дава на користење речиси 300 згради во државна сопственост

Американската држава Калифорнија ќе обезбеди речиси триста од зградите во нивна сопственост за употреба од бездомници, изјави гувернерот Гавин Њусом. Њусoм, кој е од Демократската партија, голем дел од својот...

Read more

„Билд“: Eкстремен десничар убил 9 лица во наргиле барови во Германија

Осомничениот за пукањето во два наргиле барови во Германија, во кое загинаа девет лица, а кои подоцна изврши самоубиство, оставил проштално писмо во кое се изразуваат екстремни десничарски погледи. Германскиот...

Read more

Бугарската влада финансиски ќе помага организации со бугарска самосвест во Северна Македонија

Бугарската влада ќе издвои 500.000 лева или 250.000 евра за финансирање на проекти на бугарските заедници во Албанија, Србија, Косово, Украина, Молдавија, како и граѓански организации во Северна Македонија со...

Read more

Американската Влада ја забрзува изградбата на ѕидот на границата со Мексико

Владата на САД објави дека ги укинува федералните закони за набавки со цел да се забрза изградбата на ѕидот долж границата со Мексико. Американското Министерството за внатрешна безбедност соопшти дека...

Read more

4.000 осомничени за воени злосторства во БиХ чекаат за процесуирање

epa07726771 (FILE) - A file picture dated 10 July 2001 shows a Bosnian forensic expert of the Tuzla-based Missing People Institute inspecting bags containing bodies of up to 3,500 people believed to have been killed in the 1995 Srebrenica massacre, Tuzla, Bosnia and Herzegovina (reissued 19 July 2019). The Dutch Supreme Court in a cassation proceedings of the Mothers of Srebrenica case against the Dutch State, in The Hague, The Netherlands, on 19 July 2019 ruled that the Netherlands was partially responsible for some of the deaths at Srebrenica. The Mothers of Srebrenica is a group of lobbyists and activists representing the survivors of the siege of the town of Srebrenica during the Balkan Wars. The group alleges that both the UN and the Netherlands are liable for the failure to prevent the massacre at Srebrenica in July 1995, in which 8,000 Muslim men were killed by Bosnian forces.  EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Околу 4.000 осомничени за воени злосторства остануваат да бидат процесуирани во Босна и Херцеговина, што ќе биде невозможна мисија без усвојување нова стратегија што вклучува трансфер на предмети за воени...

Read more
Page 1 of 344 1 2 344