fbpx

НАДВОРЕШНА

Радев: Ако нема влада и по следните избори на 11 јули, Бугарија може да влезе не само во политичка туку и во уставна криза

Доколку не се формира влада по следните избори, Бугарија може да падне во не само политичка, туку и уставна криза. Таква изјава денеска објави бугарскиот претседател Румен Радев откако го...

Read more

Германската партија на Зелените во водство пред ЦДУ на Меркел

Зелен ветер на промени дува низ германскиот политички пејзаж, покажува анкетата која во понеделникот ја стави Зелената партија над владејачката Христијанско-демократска унија (ЦДУ) на Ангела Меркел, само пет месеци пред...

Read more

Комитет на Европарламентот прифати петиција за поддршка на Северна Македонија и македонското малцинство во Бугарија

Комитетот за петиции на Европскиот парламент ја разгледа и ја прифати петиција на бугарскиот новинар Михаил Михајлов за поддршка на Северна Македонија и на македонското малцинство во Бугарија и против...

Read more

Стерјовски: Од Владата очекуваме повеќе инвестиции за натамошен развој на областите населени со Македонци

Пратеникот од Македонска алијанса за европска интеграција во албанскиот парламент, Васил Стерјовски, во обраќањето на денешната пленарна седница се задржа на парламентарните избори одржани на 25 април, на кои, како...

Read more

Бугарија пред предвремени парламентарни избори?

Нови парламентарни избори се сè позивесни во Бугарија и според локалните медиуми, се разгледуваат три опции за датумот на предвременото гласање за нови парламентарци откако партијата БСП, според најавите, ќе...

Read more

ЕК очекува почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија што поскоро

По изјавата на германскиот министер за надворешни работи дека не треба да се раздвојат Северна Македонија и Албанија во преговарачкиот процес до ЕУ, со сличен став реагираше и Европската комисија,...

Read more

Германија е категорично против какви било поместувања на границите на Балканот

Германија е категорично против какви било поместувања на границите, изјави денеска во Берлин германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас на заедничката прес-конференција со шефт на дипломатијата Бујар Османи, одговарајќи...

Read more

Галуп: На секој втор човек во светот му се намалени приходите поради пандемијата

На секое второ лице во светот му се намалиле приходите поради пандемијата на коронавирусот, а луѓето во сиромашните земји се особено погодени со загуба на работното место и скратување на работното време, покажа истражување...

Read more
Page 2 of 477 1 2 3 477

CIVILMEDIA NEWSLETTER