fbpx

НАДВОРЕШНА

ОБСЕ – Косово: Да се стави крај на насилството над новинарите

Мисијата на ОБСЕ во Косово организира панел-дискусија со новинари и со претставници на органите за спроведување на законот и обвинителството, по повод Меѓународниот ден за ставање на крај на неказнивоста...

Read more

Ердоган со тужба за навредата „фашистички диктатор“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган поднел тужба против Булент Тезџан, член на опозицијата, бидејќи го нарекол турскиот лидер „фашистички диктатор“, пренесува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“, јавува МЕТА. Тезџан,...

Read more

Во Берлин одземена голема количина оружје

Берлинската полиција одзеде голема количина оружје и муниција во четири рации, насочени во потрага по маж наводно поврзан со таканаречената Исламска држава. Во денешното соопштение од полицијата се наведува дека...

Read more

Багдад бара Ирачки Курдистан да го поништи референдумот за независност

Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади денеска изјави дека единствено прифатливо решение за Владата во Багдад е Ирачки Курдистан да го поништи референдумот за независност, што беше одржан на 25 септември....

Read more

Гратче во Каталонија прогласи независност од Шпанија

Градот Белпуџ во шпанскиот регион Каталонија, синоќа соопшти дека прогласил независност на Каталонија од Шпанија. Иако советите на поголем број други градови и села донесоа слични декларации, советот во Белпуџ...

Read more

Во Турција уапсени над 120 поранешни вработени во Министерството за надворешни работи

Турската полиција денеска уапси повеќе од 120 поранешни вработени во Министерството за надворешни работи ширум земјата поради нивната наводна поврзаност со Фетулах Ѓулен. Турската новинска агенција Анадолија јави дека приведените...

Read more
Page 472 of 483 1 471 472 473 483

CIVILMEDIA NEWSLETTER