fbpx

НАДВОРЕШНА

Каталонија ќе прогласи нова република

Потпретседателот на Каталонија, Уриол Жункерас изјави дека тој регион ќе прогласи „нова република“, јавува МИА. „Потезите на Шпанија не им оставаат никаква друга опција на каталонските сепаратисти освен да прогласат...

Read more

Демонстрантите бараат правда по убиството на новинарката Дафне

Илјадници Малтежани вчера излегоа на протест и повикаа на правда и одговорност за убиството на новинарката Дафне Каруана Галиција. Повеќето од присутните на протестот носеа плакати и маици испишани со...

Read more

Сончев ден на Косово, малку изборни нерегуларности, фатени бомби на граница…

пишува: Илир Ајдини (од Приштина, специјално за ЦИВИЛ Медиа) Метеоролозите на Косово најавија дека од утре, понеделник, 23 октомври, ќе паднат температурите и ќе има врнежи од дожд, а медиумите...

Read more

Шпанија ја укинува автономијата на Каталонија

Шпанската Влада постигна договор со опозискиата Социјалистичка работничка партија во јануари 2018 година да се одржат регионални избори во Kаталонија, како дел од пакетот мерки за воспоставување директна контрола над...

Read more

Путин: Трамп има демократски мандат кој мора да се почитува

Претседателот Владимир Путин вчера изјави дека Русија останува отворена за соработка со Вашингтон, иако политичките непријатели на Доналд Трамп во САД се обидоа да го спречат да ги исполни ветувањата...

Read more

Турција користела моторџиска банда за пресметка со политички противници во Германија

Моторџиска банда составена од Турци кои живеат во Германија, која дејствува под името „Османлиска Германија“, била поврзана со турските власти и служела за собирање информации и заплашување на водачите на...

Read more

Ако Каталонија прогласи независност, Шпанија ќе ѝ ја укине автономијата!

Шпанија делумно или целосно ќе ѝ ја укине автономијата на Каталонија, доколку регионалните лидери не ја сменат одлуката, за прогласување независност. Властите на Шпанија соопштија дека ќе го применат членот...

Read more
Page 473 of 483 1 472 473 474 483

CIVILMEDIA NEWSLETTER