fbpx

НАДВОРЕШНА

УНИЦЕФ: Два милиона деца се бегалци, шест милиони зависат од хуманитарна помош!

Во текот на 2016-та година, 652 деца биле убиени во Сирија, што претставува највисока највисока бројка во последните три години! - објави денеска УНИЦЕФ. По шест години граѓанска војна, шест милиони...

Read more

ОН: Рамноправноста на жените мора да започне од дома!

Во годинешното обраќање, извршната директорка на Телото на Обединетите нации за родова рамноправност и зајакнување на жените, Пумзиле Мламбо Нгчука, вели дека насекаде низ светот, многу жени и девојки трошат премногу часови на...

Read more

Правда за Кемал Ордек!

Благодарение на притисокот од многу организации од целиот свет, Кемал Ордек, една од основачите на здружението „Црвениот Чадор“, конечно успеа да се избори за процесирање на својот случај. Ордек била...

Read more

Започна разоружувањето на ФАРК

Колумбиската промарксистичка бунтовничка група - ФАРК, во вторникот потврди дека ќе го исполни крајниот рок поставен до 1 март за да започне со разоружувањето. Минатата година, колумбиската влада успеа да...

Read more

Откриени три планети кои се можеби погодни за живот!

На вчерашната прес-конференција на Американската вселенска агенција (НАСА), неколку научници од Институтот за технологија во Калифорнија, кои работат за Агенцијата, потврдија дека откриле седум егзопланети, кои орбитираат околу ѕвездата TRAPPIST-1,...

Read more

Петти ден од протестите за формирање техничка влада за фер-избори

Демонстранти предводени од опозициската Демократска партија, петти ден протестираат пред канцеларијата на премиерот Еди Рама, барајќи негова оставка, како и формирање влада која ќе гарантира фер, демократски и слободни избори....

Read more

„Ден без жени“

„Идејата е да се мобилизираат жените, вклучувајќи ги и транс-жените, и сите оние што ги поддржуваат, во меѓународен ден на борба - марширајќи, блокирајќи патишта, мостови и плоштади, воздржувајќи се од...

Read more

Трамп против медиумите: Администрацијата работи многу макотрпно, но погрешно е интерпретирана во јавноста!

Претседателот на САД, Доналд Трамп, одржа маратонска самостојна прес-конференција, која траеше 80 минути. Ваквата постапка ја оправда преку напад на американските медиуми, обвинувајќи ги дека шират невистини и манипулации за...

Read more
Page 473 of 477 1 472 473 474 477

CIVILMEDIA NEWSLETTER