fbpx

НАДВОРЕШНА

Го заборавија ли Турците Ататурк?!

Гумени куршуми на „Парадата на гордоста“, отфрлање на Дарвиновата теорија за еволуцијата во турските учебници и изградба на верски училишта во секоја населба, се само дел од „мерките“ кои модерната...

Read more

Човекот на Путин на Балканот

Инволвирањето на Балканот на Николај Патрушев, поранешен разузнавач и човек од доверба на Владимир Путин, посочува кон засилување на позицијата на Русија и на нејзиниот пристап во регионот, се вели...

Read more

УНХЦР: Присилно се раселени рекордни 65,6 милиони лица!

Обединетите нации објавија извештај за мигрантската ситуација во светот на крајот од минатата година, во којшто се наведува дека бројот на присилно раселените лица достигнал рекордни 65,6 милиони, пишува Anadolu...

Read more

Започнаа историските преговори меѓу ЕУ и Велика Британија

По 40 години членство и една година откако гласачите на референдум се определија за напуштање на европското семејство, Европската унија и Велика Британија ги започнаа историските преговори за излез на Британија...

Read more

Инцидент пред џамија, еден загинат и десетина повредени

Едно лице загина, а десетина се повредени кога возило прегази пешаци во близина на џамија во северен Лондон. Полиција го истражува случајот како потенцијален терористички напад.  Инцидентот се случил ноќеска,...

Read more

Избран првиот геј премиер

Со 57 гласа - „за“, 50 - „против“ и 47 - „воздржани“, пратениците во парламентот на Ирска вчера го избраа новиот премиер Лео Варадкар, откако досегашниот премиер Енда Кени се...

Read more

Уапсен претседателот на канцеларијата на „Амнести интернешнел“

Турските власти го уапсиле претседателот на турската канцеларија на „Амнести интернешнел“ (Amnesty International), Танер Килич поради наводни врски со мрежата на Фетулах Ѓулен, кого Турција го обвинува за организирање на...

Read more

Претседателски избори: Макрон и Ле Пен – во вториот круг

Според резултатите од претседателските избори во Франција што се одржаа во неделата на 23 април, во вториот круг влегуваат центристот Емануел Макрон и претседателката на партијата на екстремната десница Национален...

Read more
Page 477 of 483 1 476 477 478 483

CIVILMEDIA NEWSLETTER