(НЕ)ПРАВДА

Јовановиќ: Текстилните газди и окови да им стават на работничките!

Професорот и активист, Бранимир Јовановиќ, на својот Фејбук профил реагира за тоа дека текстилните газди бараат да се продолжи работното време во текстилната индустрија на 8 и пол саати, зашто...

Read more

Точи: За министри за екологија не треба да ставаме луѓе кои прв пат го слушаат зборот екологија кога ги избрираат на функција!

Пратеничката Арта Точи на конференцијата „Зелените доаѓаат“ во организација на ЦИВИЛ изјави дека ова нашата држава сè се политизира, граѓаните во некои места од државата не одлучуваат ни кој ќе...

Read more

Центарот за социјална заштита во Карпош повторно во функција

Откако минатата недела ЦИВИЛ Медиа пишуваше за проблемот со неиздавање социјални броеви за туѓа нега, денеска од Центарот за социјални работи - Карпош, потврдија дека системот повторно работи. Вкупно три...

Read more

Нема социјални броеви за туѓа нега, Центарот за социјална работа во Карпош без интернет, се очекува решение до крајот на неделата

Откако неколку граѓани од општина Карпош до ЦИВИЛ Медиа се пожалија дека веќе еден месец не им издаваат социјални броеви за туѓа нега, стапивме во контакт со Меѓуопштинскиот центар за...

Read more

Привилегирани притвореници наспроти мизерните услови за „обичните“

пишува: АНГЕЛА ПЕТРОВСКА Со Законот за здравствена заштита е определено дека со задолжителното здравствено осигурување врз начелата на заемност и солидарност, на осигурениците им се обезбедува право на основна здравствена...

Read more

Турција е најдарежлива земја во светот втора година по ред

Втора година по ред, Турција е најголемиот донатор во светот на хуманитарна помош, според новиот извештај, кој покажува дека земјата само минатата година потрошила 8,4 милијарди долари. Извештајот го подготви...

Read more

Венко Филипче: За две години, со конкретни мерки, покажавме вистинска грижа за пациентите и лекарите, обезбедивме лекови за сите

Актуелниот министер за здравство, воедно и претседател на комисијата за здравство на СДСМ, Венко Филипче, на денешниот прес изјави: „За две години, со конкретни мерки во здравството, покажавме вистинска грижа...

Read more

Царовска: На нашите сограѓани од пониските социјални слоеви и ранливите групи прв пат по многу години им обезбедуваме достоинствен живот

Министерката за труд и социјални политики, Мила Царовска, која важи за една од најдобрите во Владата предводена од СДСМ, денеска одржа прес конференција. Министерката што води еден од најтешките и...

Read more

Петицијата за укинување на привилегиите трае до 7 септември, потоа ќе се интензивира притисокот врз институциите

Петицијата #КрајЗаРасипништвото која ја покрена ЦИВИЛ, со барање сите привилегии на функционерите, именувани или избрани на локално и централно ниво да се укинат, односно да се редуцираат до ниво што...

Read more
Page 1 of 3 1 2 3

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН

us-embassy