Categories

Штрајкот на судската администрација продолжува во сите судови кои и досега штрајкуваа, се изјаснија вработените во 26 од 29 судови. Вработените во три судови предложија да се изнајдат нови...

ЦИВИЛ – Центар за слобода ги додели наградите од четвртиот циклус на натпреварот „Биди граѓански новинар“, во саботата, по завршувањето на обуката на граѓанските новинари во состав на проектот...

Викенд преглед на најважните настани во Република Македонија (11-12 јуни 2016 година): Неопходно е да се формира Специјално одделение во Судот || Власта неовластено снима  ||Само оставка може да го оправда...

ЦИВИЛ Центар за слобода денеска спроведе обука за граѓанско новинарство во хотел Сити Парк, Скопје. на десетина заинтересирани граѓанки и граѓани, кои аплицираа за учество на натпреварот „Биди граѓански новинар“.

Уште 8 дена! Одбројуваме до слобода! Груевски на суд! #Одбројувам. Ова се пораките на #ШаренатаРеволуција денеска, која булеварот пред Собранието на Република Македонија го претвори во Булевар на #ШаренатаРеволуција.

Дневен преглед на најважните настани во Република Македонија (10 јуни 2016 година): Никола Груевски на распит во Кривичниот суд во Скопје || Булевар на #ШаренатаРеволуција || Укинат притворот за активистите на Левица || Уставноста...

Основниот суд Скопје 1 не го прифати барањето на Специјалното јавно обвинителство за одредување на мерки за претпазливост за осомничените во „Случајот ТНТ“ – уривањето на објектот „Космос“, лидерот...

По 45 денови, денеска им беше укинат домашниот притвор на членовите на партијата Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски, осомничени за учество во толпа и за напад врз Народната...

„Бев повикан во судот затоа што Катица Јанева изразила сомнеж дека ќе ја напуштам земјата. Не знам дали некој верува во тоа, но се гледа дека Специјалното јавно обвинителство...

Граѓанската новинарка Хазизе Јонузи од Тетово, во Ромското Маало сними прилог со една жителка која сакаше да остане анонимна, со која разговара за манипулациите со неисполнетите ветувања и со...