Categories

„Ако мислат дека можат во недоглед да ги одложуваат изборите, оние кои не ги исполнија условите за избори, од она колку јас ја познавам меѓународната заедница, а и луѓето...

„Естетската трансформација на главниот град на Македонија требаше да поттикне посилен национален идентитет. Но, наместо тоа, потикна национално движење на протест“, пишува авторката Валери Хопкинс (Valerie Hopkins) во текстот „Let Тhem Еat...

“Начинот на студентско организирање каков што постоеше до сега, факт е дека не даде никаков видлив резултат во интерес на студентите. Формите на самоорганизирање, како што е Студентскиот пленум,...

Протестот на Шарената револуција, што се одржа синоќа, како одговор на неисполнетите барања кои со ултиматум беа упатени до Владата и до Уставниот суд, собра повеќе десетици илјади граѓанки...

ЦИВИЛ – Центар за слобода  во текот на вчерашниот ден, во пресрет на протестите на протестите на Шарената револуција и контра-протестот на ГДОМ, апелираше на смиреност, избегнување на насилството...

Вчера на Светскиот ден на бегалците – 20 Јуни, беа прогласени добитниците на „Наградата за професионално известување за состојбата на бегалците при мешаните миграциски движења за 2015 година во...

Дневен преглед на најважните настани во Република Македонија (20 јуни 2016 година): Македонија на дневен ред на Советот на ЕУ || Кривичниот суд ја прифати жалбата на СЈО || СДСМ поднесе кривична пријава против судијката Александра...

Десетици илјади демонстранти од цела Македонија вечерва беа дел од Шарената револуција. Протестот започна од Специјалното Јавно обвинителство во Скопје, а демонстрантите потоа се упатија пред Владата, каде дел...

„Денеска сите патишта водат кон Скопје!“. Вака прилепчани, кумановци и граѓани на други градови од Македонија, го опишуваа попладнево, овој, 20-ти ден од јуни, во очекување на масовниот протест...