Општество

Љамковски: Египќаните во Македонија се граѓани од втор ред!

ЦИВИЛ Медиа разговараше со Зизо Љамковски, претставник на ресенското здружение „Изида“, кое ги застапува правата на заедницата на Египќаните, за социјалната и политичката состојба на Египќаните во Македонија, и за...

Read more

Одбележување на Денот на победата против фашизмот и Денот на Европа!

Македонија, денеска го одбележува 9 Мај - Денот на Европската унија и Денот на победата против фашизмот. Делегацијата на Европската унија во Македонија, во соработка со повеќе амбасади, општини и...

Read more

Гучески и Поповски: Бараме трајно решение за депонијата во Струга!

Во разговорот за ЦИВИЛ Медиа, младите стружани Јаков Попоски и Марко Гучески од граѓанската иницијатива „Доста“ од Струга, зборуваат за еколошката катастрофа со која се соочува градот, за протестите во...

Read more

Валандовските заштитници на животната средина не се откажуваат

Потребните 2.000 гласови за распишување на референдум, денеска жителите на Валандово ги собраа за само три часа. Како што на својата Фејсбук страница напишаа активистите од граѓанската иницијатива „Спас за...

Read more

Scoop Македонија: Тужбите остануваат средство за замолчување на неистомислениците и новинарите!

Тужбите за навреда и клевета и понатаму остануваат средство за замолчување на неистомислениците, при што најчеста мета се новинарите и медиумите! Во период од 2013 до 2016 година, се покренати...

Read more

Со 50 евра не се живее! Срамота!

ЦИВИЛ Медиа разговараше со тетовчани за социјалната правда, за правата на работниците и за екологијата во градот. „Порано беше подобро, секој имаше работа, а денес е многу лошо“, велат двајцата...

Read more

Асани: ЛГБТИ-лицата се дискриминирани во сите сфери од животот!

Беким Асани, еден од најистакнатите ЛГБТИ-активисти во Македонија, претседател и еден од основачите на „ЛГБТ Јунајтед - Тетово“, зборува за состојбата со социјалната правда во неговиот град, за проблемите со...

Read more

Тетово: Граѓанинот нема никакви права, ваква Македонија не оди напред!

„Нема социјална правда, а работничките права нема кој да ги брани, бидејќи нема синдикати кои функционираат“, вели една граѓанка во анкетата на ЦИВИЛ - Центар за слобода, спроведена  деновиве во...

Read more
Page 276 of 340 1 275 276 277 340

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН

us-embassy