Општество

Славевски: Без организирани работници нема демократија!

ЦИВИЛ Медиа во Битола разговараше со Никола Славевски од партијата Левица, како едно од големиот број на интервјуа во состав на активностите во проектот „Општество без граници“. Со Славевски разговаравме...

Read more

Богданци: Со референдум ќе се одлучува за рудникот Казандол

Граѓаните на Општина Богданци на референдум ќе гласаат за работата на рудникот за бакар Казандол. Советот на Општината донесе ваква Одлука на вчерашната седница. Граѓанското здружение „Спас за Богданци“, всушност,...

Read more

Коциќ: Граѓаните не веруваат во тврдењата на Министерството!

Како дел од промоцијата на проектот „Општество без граници“ во Велес, ЦИВИЛ Медиа разговараше и со претседателот на граѓанската организација „Вила Зора“, Ненад Коциќ. Тој ни одговараше на прашањата за...

Read more

Анкета: Тешко на работниците!

Тимот на ЦИВИЛ – Центар за слобода, во петокот во Битола го промовираше проектот „Општество без граници“.  Меѓу другите активности, во анкетата на ЦИВИЛ Медиа, граѓан(к)ите одговараа на прашањата за...

Read more

Црна слика за македонските медиуми

Континуираниот пад на македонските медиуми на светската ранг листа, 111 место според индексот на Репортери без граници, е доволен показател за слободата на медиумите во последните години. И оваа година,...

Read more

„Ние сме медиумите“ во Тетово

ЦИВИЛ организира работилница за уште десетина заинтересирани тетовчанки и тетовчани, на 4 мај од 14 до 18 часот. ЦИВИЛ –Центар за слобода ги повикува граѓанките и граѓаните  да продолжат со своето...

Read more

Ограбено е седиштето на ЦИВИЛ!

ЦИВИЛ – Центар за слобода беше мета на провала и кражба во текот на продолжениот празничен викенд. Причинета е поголема материјална штета, односно, украдени се компјутери, монитори, хард дискови, камера,...

Read more
Page 278 of 340 1 277 278 279 340

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН

us-embassy