Categories

Теофил Панчиќ, новинар на „Време“ и познат српски колумнист, беше еден од говорниците на панел-дискусијата „Допирни точки: Што е Балкан, што се зборува за Балканот и што би можел...

Прочитај повеќе...

Во организација на Форум ЗФД и српскиот неделен весник „Време“ во Скопје се одржа третата по ред панел-дискусија „Допирни точки: Што е Балкан, што се зборува за Балканот и...

Прочитај повеќе...

„До ноември може да се создадат услови за избори, меѓутоа клучниот проблем е кај Државната изборна комисија која не излегува со некои ставови и консензуси, а тоа создава забуна...

Прочитај повеќе...

Во последниот период се почести се изјавите од двете најголеми партии во државата ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, дека оваа есен ќе се одржат вонредни парламентарни избори. Сѐ уште не е...

Прочитај повеќе...

Група студенти од повеќе младински организации и од Студентскиот пленум, се изборија за своето барање, четворица студенти да присуствуваат на седницата на Сенатот, на која треба да биде избран...

Прочитај повеќе...

По неколкумесечното мирување на сајтот на Избирачкиот список на ДИК, од денеска повторно може да се прелистува според живеалиште, односно, според адреса на живеење. Ова е алатката која им...

Прочитај повеќе...

Шарената револуција продолжува. Граѓанските активисти денеска повторно повикаа на масовен протест во Скопје, кој ќе започне пред Специјалното Јавно обвинителство во 19 часот. „Уставниот суд е под партиска опсада....

Прочитај повеќе...

Викенд преглед на најважните настани во Република Македонија (25-26 јуни 2016 година): Унијата на млади сили на ВМРО – ДПМНЕ, го прослави својот 25-ти роденден || Иванов: Имаше обид да се ослободат затворениците...

Прочитај повеќе...

ЦИВИЛ Медиа разговараше со Ненад Чоларевиќ, активист од Србија, кој учествуваше на форумот во Скопје од 22 до 24 јуни, во организација на Фондацијата „Фридрих Еберт“, посветен на вклучувањето...

Прочитај повеќе...

Радмила Шекеринска, потпретседателка на СДСМ, во разговор за ЦИВИЛ Медиа ја пoсочи потребата од градење на сојузништва меѓу партиите и социјалните движења, како и сите останати кои ги делат...

Прочитај повеќе...
image_pdfimage_print