Зен мамурлак

ОПШТЕСТВО

Реџепи: Одговорност за ширење страв од мигрантите меѓу учениците

Бегалската криза и состојбата на мигрантите изгледаат незначително како тема во последниот период и покрај тоа што беа доста актуелни непосредно пред изборите, со иницијативите за распишување на референдуми во...

Read more

Загина Зоран Стефаноски

Зоран Стефаноски, добар човек, врвен експерт за медиуми, поранешен претседател на Советот за радиодифузија (сега АВМУ), голем пријател и соработник на ЦИВИЛ, активист... загина во сообраќајна несреќа. ЦИВИЛ му изразува...

Read more

Героски: Борбата за медиумските слободи е секојдневие!

Бранко Героски, уредник на дневниот весник Слободен печат и порталот Плусинфо во интервју за ЦИВИЛ Медиа зборува за слободата на изразувањето, медиумските слободи и активизмот.  https://www.youtube.com/watch?v=YYWpZhtXRo0&t=3s ЦИВИЛ Медиа: Што подразбирате...

Read more

Кежаровски: Слободата на изразување е и обврска!

Новинарот Томислав Кежаровски, беше жртва на спектакуларно апсење и политички прогон поради текст напишан во 2008 година, а среде новинарска истрага за сомнителната погибија на сопственикот и главен уредник на...

Read more

Медиумско-граѓански понеделник за слободно општество

ЦИВИЛ – Центар за слобода ги поканува претставниците на медиумите, граѓанското општество, граѓанките и граѓаните на дружење и разговор за слободното општество. Средбата ќе се одржи во Клубот на новинарите,...

Read more

Селмани: Слободата на изразување е суштината на демократијата

Насер Селмани, претседател на Здружението на новинари на Македонија, во интервју за ЦИВИЛ Медиа, компаративно ја инкорпорира улогата на слободата на изразување, медиумската слобода и активизмот во контекст на промените...

Read more

Дарко Димовски единствен кандидат за претседател на Сојузот на синдикати

Сегашниот в.д. претседател на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) Дарко Димовски е единствениот кандидат за претседател на ССМ на претстојниот Вонреден конгрес што ќе се одржи на 11 ноември....

Read more

Секуловски: Граѓанското новинарство е битна компонента во развојот на демократијата

На чекор до промените во медиумската сфера и излегувањето од долгогодишниот медиумски мрак, Драган Секуловски, извршен директор на Здружение на новинари на Македонија, во интервју за ЦИВИЛ Медиа, изрази надеж...

Read more
Page 281 of 399 1 280 281 282 399

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН

us-embassy