Зен мамурлак

ОПШТЕСТВО

Милион Македонци користат „Фејсбук“

Во Македонија интернет користат 1.503.000 луѓе или 72,2 отсто од населението, а милион граѓани се приклучени на социјалната мрежа Фејсбук, покажуваат податоците на специјализираниот статистички веб сајт „Интернет Ворлд Стат“....

Read more

МВР демантира дека прислушува политички партии

Министерството за внатрешни работи ги демантираше тврдењата на поранешниот еднодневен министер за внатрешни работи, Оливер Андонов од ВМРО-ДПМНЕ, дека МВР прислушува членови на раководство на некоја опозициската политичка партија. „Тоа...

Read more

Андонов: МВР призна дека се прислушува раководството на ВМРО-ДПМНЕ

Министерството за внатрешни работи ги потврди наводите на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, дека МВР прислушува повеќе од 100 луѓе од врвот на партијата, изјави поранешниот министер за внатрешни работи, чиј...

Read more

Кежаровски е еден од симболите на македонското новинарско востание…

Новинарот Томислав Кежаровски, на својот Фејсбук профил нaпиша: „23 октомври 2013 година... Ден на новинарското востание. Денот кога новинарите го кренаа гласот за слобода“. Пред точно четири години, неколку стотици...

Read more

Захариева: Бугарија и Грција се подготвени да ѝ помогнат на Македонија

Бугарија и Грција се подготвени да ѝ помогнат на Македонија да ги спроведе реформите неопходни за почнување на преговорите за членство во Европската Унија, изјави вицепремиерката и министерка за надворешни...

Read more

Како дознал Груевски дека тајните служби водат досие?

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во интервју за една телевизија, обвини дека членови на партијата се прислушувани во изминатиот период и дека во УБК е отворено досие под името „Македонски екстремизам...

Read more

Почина Јован Џалев

Синоќа почина Јован Џалев, еден од најистакнатите борци против отварањето на рудници на територијата на Македонија, поддржувач и активист на досега спроведените референдуми. Џалев ќе остане запаметен како голем борец...

Read more
Page 284 of 399 1 283 284 285 399

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН

us-embassy