Categories

Вчера на Светскиот ден на бегалците – 20 Јуни, беа прогласени добитниците на „Наградата за професионално известување за состојбата на бегалците при мешаните миграциски движења за 2015 година во...

Прочитај повеќе...

Дневен преглед на најважните настани во Република Македонија (20 јуни 2016 година): Македонија на дневен ред на Советот на ЕУ || Кривичниот суд ја прифати жалбата на СЈО || СДСМ поднесе кривична пријава против судијката Александра...

Прочитај повеќе...

Десетици илјади демонстранти од цела Македонија вечерва беа дел од Шарената револуција. Протестот започна од Специјалното Јавно обвинителство во Скопје, а демонстрантите потоа се упатија пред Владата, каде дел...

Прочитај повеќе...

„Денеска сите патишта водат кон Скопје!“. Вака прилепчани, кумановци и граѓани на други градови од Македонија, го опишуваа попладнево, овој, 20-ти ден од јуни, во очекување на масовниот протест...

Прочитај повеќе...

Околу половина час пред почетокот на најавениот протест на Шарената револуција, вечерва во 19,00 часот, новинарот Томислав Кежаровски беше на информативен разговор во полициската станица „Центар“. Но, поради недоразбирања...

Прочитај повеќе...

Стојанче Ангелов, поранешен полициски генерал и актуелен лидер на партијата Достоинство, денеска ги повика граѓаните на масовно учество на протестите против криминалците предводени од Никола Груевски, а до своите поранешни колеги...

Прочитај повеќе...

Активистот на Шарената револуција Благојчо Георгиев, во изјавата за ЦИВИЛ Медиа, ги повика граѓаните масовно да се вклучат во денешните протести и апелираше до мнозинството чесни полицајци и професионалци...

Прочитај повеќе...

Јосип Јуратовиќ, пратеник во германскиот Парламент, по повод посетата во Скопје, учествуваше во отворена дискусија со граѓанското општество, во организација на Фондацијата „Фридрих Еберт“, на која се зборуваше за...

Прочитај повеќе...

ЦИВИЛ Медиа разговараше со претставниците на албанските политички партии за тоа кој е нивниот став за протестите на Шарената револуција. Освен Демократската унија за интеграција, поголемиот дел од албанските...

Прочитај повеќе...