ОПШТЕСТВО

Граѓаните набљудуваат, снимаат, објавуваат во Струмица

Под мотото „Граѓаните набљудуваат, снимаат, објавуваат“, ЦИВИЛ – Центар за слобода организира јавен настан на отворено на тема „Граѓаните набљудуваат, снимаат, објавуваат“, во Струмица, на плоштад „Гоце Делчев“, на 25-ти мај (среда)...

Read more

“Транспортер” пристигна во Битола

Демонстрантите во Битола, синоќа пред зградата на општина Битола, поставија макета од автобус на која пишуваше „Транспортер“. Макетата е потсетување на предметот кој Специјалното јавно обвинителство го отвори против градоначалникот Владимир Талески, кој...

Read more

Граѓанските новинари известуваат за стремежот за демократија

Илија Балтовски од здружението "За нас се работи" и Џабир Дерала од ЦИВИЛ говореа по повод претставувањето на проектот "Граѓански објектив" во Битола, на 19 мај.  https://www.youtube.com/watch?v=VIDUwmI6uGg&feature=youtu.be „Тоа што ЦИВИЛ го...

Read more

Голем интерес за граѓанското новинарство во Битола

Настанот кој се одржа под мотото „Граѓаните набљудуваат, снимаат, објавуваат“, предизвика голем интерес кај граѓанките и граѓаните на Битола. Видеата и фотографиите кои беа презентирани на плоштадот "Магнолија", пред Магазата,...

Read more

Најчевска: Свикувањето на собранието е победа за граѓаните

Мирјана Најчевска за ЦИВИЛ изјави дека со одлуката на Уставниот суд и на Собранието да го одложат датумот на изборите, конечно е исполнето едно од барањата на граѓаните кои протестираа - барањето да...

Read more

Протестите низ објективот на граѓанските новинари во Битола

Граѓанките и граѓаните во Битола, денеска во рамки на проектот "Граѓански објектив", ќе имаат можност да ги проследат последните 10 наградени трудови на граѓанските новинари од цела Македонија. Настанот ќе се...

Read more

Црна кампања во Велес

Деновиве започна црна кампања во Велес. На велешките улици добија порака: За кого протестирам во Велес? Шарените умови на СДСМ.  За што протестирам во Велес? Како што...

Read more

Собранието офарбано со сите бои

Мнозинството во Собранието на Македонија денеска ги реизбра старите министри за внатрешни работи, Митко Чавков и за труд и социјална политика, Диме Спасов, што беше дополнителна причина за револтираните граѓан(к)и...

Read more

Дерала: Граѓанските новинар(к)и се на барикадите на слободата и демократијата

Македонија е најнеслободна земја во Европа - рече Џабир Дерала, ЦИВИЛ, во своето обраќање по повод доделувањето на наградите за десет граѓански новинарки и новинари во рамките на проектот „Граѓански објектив“....

Read more
Page 362 of 372 1 361 362 363 372

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН

us-embassy
300x250