fbpx
Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)
Фото: Оперативна команда Запад
Фото: миа.мк
Фото: Скриншот
Бенјамин Нетанјаху

ПИСМА

Донесена одлука за намалување на коефициентите на платите на функционерите кои ги именува Владата

Одлука со којашто се намалуваат коефициентите за пресметување на платата на функционерите кои ги именува Владата е донесена на денешната владина седница. Како што вечерва информираше владината прес служба, со...

Read more

Ковачевски со честитка за Божиќ: Раѓањето Христово е симбол за нов почеток, за нови можности што носат добро за сите

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, во чест на големиот христијански празник, Рождество Христово – Божиќ, во име на Владата и во свое име, упати телеграма со...

Read more

Заев: Чест ми беше што Анѓушев беше мој соработник во владата. Ја има мојата поддршка за докажување неоснованост на сомнежите кон него од САД

Зоран Заев, лидер (Фотографија: Биљана Јордановска, ЦИВИЛ)

САД се стратешки пријател и партнер на Северна Македонија. Сметам дека јас лично, а и како поранешен Претседател на Владата сум исто така пријател на САД. Тоа сум го потврдил...

Read more

Госпоџо Амбасадорка

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

ЏАБИР ДЕРАЛА До проф. Мирјана Најчевска Госпоџо Амбасадорка, Од каде да почнам? Со толку малку зборови, кажавте толку многу. За себе. Не Ви е првпат, но редно е да се...

Read more

Реакција: Скандалозно нарушена автономија на Катедрата по микробиологија и паразитологија на Медицинскиот факултет во Скопје

Професори-членови на Наставно-научен совет на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, се обратија до Редакцијата на ЦИВИЛ МЕДИА со наводи за, како што пишуваат, скандалозно нарушување...

Read more

Луд је*е збуњеног

По заканата со бомба, блокирана улицата и испразнета гимназијата „Јосип Броз - Тито“ во центарот на Скопје, 27 октомври 20222 (фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ)

Повод: Заканите со бомби и губењето часови надвор од безбедносните протоколи (првата закана со бомба беше на 26 октомври) Јас, како наставник кој е страшно изреволтиран од глупоштијата која секојдневно...

Read more

Повеќето медиуми не покажуваат општествена одговорност

Повод: Очи силно затворени (објавен: 26 октомври 2022, автор: Џабир Дерала) Имаме огромен проблем со амбиентот кај повеќето медиуми. За жал, повеќето не покажаа општествена одговорност како чинители кои го...

Read more

CIVIL MEDIA NEWSLETTER