fbpx
epa08911602 A nurse administrates the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine during the vaccinations against Covid for doctors, nurses, and health workers at the Molinette hospital in Turin, Italy, 30 December 2020.  EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

ПОЛИТИКА

Шарената револуција до пратениците: Не смее да има компромиси околу правдата!

Шарената револуција бара од пратениците во Собранието да „не учествуваат во работата на Собранието се додека Уставниот суд не се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство и се додека не...

Read more

Нека ги јадат статуите на Александар Велики!

„Естетската трансформација на главниот град на Македонија требаше да поттикне посилен национален идентитет. Но, наместо тоа, потикна национално движење на протест“, пишува авторката Валери Хопкинс (Valerie Hopkins) во текстот „Let Тhem Еat Alexander...

Read more

ЦИВИЛ со барања за мирно заминување на недемократската власт

ЦИВИЛ – Центар за слобода, во пресрет на протестите на Шарената револуција и контра-протестот на ГДОМ, апелираше на смиреност, избегнување на насилството и воздржување од било какви инциденти, стравувајќи, пред...

Read more

Доделување на наградите за новинарски приказни за бегалците

Вчера на Светскиот ден на бегалците - 20 Јуни, беа прогласени добитниците на „Наградата за професионално известување за состојбата на бегалците при мешаните миграциски движења за 2015 година во Македонија“,...

Read more

Македонија: Преглед на настани (20 јуни 2016)

Дневен преглед на најважните настани во Република Македонија (20 јуни 2016 година): Македонија на дневен ред на Советот на ЕУ || Кривичниот суд ја прифати жалбата на СЈО || СДСМ поднесе кривична пријава против судијката Александра Поп...

Read more

Најмасовен протест на Шарената револуција

Десетици илјади демонстранти од цела Македонија вечерва беа дел од Шарената револуција. Протестот започна од Специјалното Јавно обвинителство во Скопје, а демонстрантите потоа се упатија пред Владата, каде дел од...

Read more

Сите патишта водeа за Скопје!

„Денеска сите патишта водат кон Скопје!“. Вака прилепчани, кумановци и граѓани на други градови од Македонија, го опишуваа попладнево, овој, 20-ти ден од јуни, во очекување на масовниот протест пред...

Read more

Кежаровски малтретиран низ лавиринтите на полициските процедури

Околу половина час пред почетокот на најавениот протест на Шарената револуција, вечерва во 19,00 часот, новинарот Томислав Кежаровски беше на информативен разговор во полициската станица „Центар“. Но, поради недоразбирања меѓу...

Read more
Page 1149 of 1175 1 1,148 1,149 1,150 1,175

CIVILMEDIA NEWSLETTER