Categories

Во атмосфера која на моменти не ѝ доликува на една државна институција, особено не на комисија со толку сериозна и одговорна задача, членовите на ДИК, ги одбија и петтиот,...

По жестоката караница меѓу партиските членови во ДИК, Силвана Бонева и Сашо Срцев од ВМРО-ДПМНЕ и Игор Милев и Виолета Дума од СДСМ, претседателот Александар Чичаковски ја прекина седницата...

Граѓанските новинарки и новинари се носители на новинарството кое известува без страв и без услуги. Тие што сакаат да дознаат како паметните и храбрите можат да бидат успешни и...

„Со седум гласа ‘против’ и два ‘за’ е одбиен приговорот на политичката партија Беса за Избирачкото место 2333/1 во Арачиново во Изборна единица 2“, констатираше претседателот на ДИК, Александар...

Денес во 11,00 часот, Државната изборна комисија (ДИК)  ќе одржи јавна седница, на која ќе одлучува за поднесените приговори на СДСМ и на Беса за текот на гласањето и броењето...

Викање, говор на омраза и националистички закани, провокации…. Така симпатизерите на ВМРО-ДПМНЕ, во понеделникот вечерта, ја славеа победата на својата партија низ улиците на Ресен. Видеото е снимено пред...

Потпретседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ, Велес, Томе Јаневски, на својот Фејсбук профил напишал дека трпението на народот завршило и дека ќе дојдат пред Државната изборна комисија да ја одбранат...

По обвинувањата на одредени провладини медиуми, дека американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли се меша во работата на Државната изборна комисија (ДИК), се огласија со соопштение Бејли и американската...