ПОЛИТИКА

Заев – Борисов: Потпишан е Договорот за пријателство со Бугарија!

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев и премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов денеска во Скопје го потпишаа Договорот за пријателство, добрососедство и соработка. Според премиерот Заев, овој Договор претставува...

Read more

Бугарската Влада и амбасадата на САД во Софија го подржуваат Договорот, ВМРО-ДПМНЕ и понатаму сомничава!

Потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија треба да придонесе кон почитување на европските вредности. Со Договорот се очекува засилена соработка меѓу двете земји, но...

Read more

Заев: Договорот со Бугарија е во согласност со националните интереси на Македонија!

„Овој Договор е во согласност со националните интереси на Македонија. Овој голем чекор како што наведовме и во Договорот, одговара на интересите на народите на Македонија и Бугарија. Договорот е...

Read more

Владата го усогласи текстот на Договорот за пријателство со Бугарија

На посебна седница доцна синоќа, Владата го прифати Извештајот за извршените преговори за текстот на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија. „Владата донела и одлука со...

Read more

Богојески: Преговорите со Бугарија се обид за побрза интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО!

„Ако успееме да ги затвориме прашањата со соседите и успееме да станеме нормална држава, првин балканска, пример за сите соседи - демократска земја, и сите заедно да се избориме за...

Read more

Ставридис: Со Македонија во НАТО, обединување и зацврстување на Балканот!

Поранешниот командант на НАТО, генералот Џејмс Ставридис за Гласот на Америка на српски јазик, изјавил дека „следен чекор кон обединување и зацврстување на Балканот“, би бил приемот на Македонија како...

Read more

Судиите како актери во шпанска серија!

Поранешната министерка за култура Елизабета Канческа Милевска ѝсе придружи на групата високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ за кои нема притвор, но остануваат без пасоши. Апелациониот суд Скопје одлучи присуството на ексминистерката...

Read more

ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да му ја чува фотелјата на Зврлевски!

Според медиумските најави, претседателот на Собранието Талат Џафери в петок ќе го свика продолжението на седницата за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски, со што треба конечно да започнат реформи...

Read more

„Еластичното“ судство го минира оптимизмот за враќање на правната држава!

Ниту едно од обвиненијата на Специјалното јавно обвинителство сѐ уште не е правосилно, зашто жалбените рокови ја одложија оценката на судиите. Седумнаесетте обвиненија кои СЈО пред речиси еден месец ги поднесе...

Read more
Page 387 of 512 1 386 387 388 512

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН

us-embassy